Орбан да си даде оставка

Орбан да си даде оставка
16.11.18   09:58

Прочитано : 1,492

Print This Article

Ви пренесуваме дел од колумната на Слободанка Јовановска за „Независен“:

Заев и министрите, пред сè, треба да се сетат на која агенда и со какви барања дојдоа на власт во Македонија. Дека борбата против корупцијата беше главната идеја, а далеку потоа членството во НАТО и Европската Унија. Дека во таа борба не само што нема резултат, туку од оваа перспектива сега станаа апсурдни сите процеси што ги води Специјалното јавно обвинителство, а стана и апсурдно самото постоењето на тоа обвинителство. Зошто, на крајот на краиштата, да плаќаме некаква скапа институција чии обвинети добиваат амнестија или бегаат од државата? И на крајот на краиштата, каква е таа борба против корупцијата во која мозокот на криминалите, а веројатно и на бегството на Груевски од државата, Сашо Мијалков, е оставен како и експремиерот со ептен „јака“ мерка за заштита – одземање на пасошот – кога и врапците знаат дека македонскиот му е една од повеќето патни исправи и дека уште полесно од Груевски може да си замине од Македонија. Каква е таа борба против корупција кога на толку аудиоснимки во кои се гледа улогата на Трајко Вељаноски на 27 април нема никакво обвинение, па уште и се дозволува да ѝ оди на нерви на јавноста продавајќи политички морал во парламентот.

Заев и министрите треба да излезат од кабинетите и да слушнат што мисли јавноста за начинот на кој дозволија да им избега Груевски и сега бегаат и самите од одговорноста за тоа. Дека за повеќето станува збор за слабо режирана фарса, за неспособност на власта, за функционирање на МВР како во стечајна постапка, за пародија од акција за откривање на експремиерот и за бесрамно префрлање на (не)одговорноста од институција на институција. Јавноста сака да знае што полошо треба да се случи од ова за некој од Владата конечно да излезе и да си поднесе оставка од морална причина, колку и да работел по Устав и по закон.

Тоа што Груевски ни се насмеа во лице од Будимпешта, откривајќи самиот каде е додека се одвиваше смешната акција по гаражите, не само што не ја намали самодовербата на првиот полицаец Оливер Спасовски туку напротив – тој и натаму е подготвен да спроведува владеење на правото во Македонија така што ќе цитира закон, додека тие што ги кршат законите и ги користат нелегално премините не се посрамат еден ден и не речат – какви сме ние неевропеизирани криминалци, вака ли се влегува во ЕУ и НАТО?

Целата колумна на „Независен“ на следниот линк.

  Категории: