Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска
18.03.19   20:06

Прочитано : 392

Print This Article

Данската полиција соопшти дека го уапси осомничениот напаѓач од Утрехт.

Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата кои се обиделе да му помогнат на нападнатиот.

При вооружениот напад во трамвај загинаа три лица, а деветмина се повредени. Холандската полиција како главен осомничен за нападот го идентификува 37-годишниот Ѓокмен Таниш, роден во Турција.

  Категории: