Над Макарска падна снег

Над Макарска падна снег
16.05.18   13:42

Прочитано : 179

Print This Article

По неколку недели во кои доминираа летни температури на подрачјето на цела Хрватска, денеска над Макарска забаеле од снег.

Промената на времето донесе осетен пад на температурите во цела Далмација, а на планината Биоково падна снег.

Синоќа температурата беше околу 20 степени на Биоково, па падна на 0 степени Целзиусови, па дождот премина во снег.

Вчера во попладневните часови температурата била само 12 степени што е пад за 15 степени од претходниот ден.

Пасот на температурите донесе и дожд и грмотевици, а на среден Јадран забележана е и пијавица или помало торнадо.

  Категории: