Меркел: Нема вистински обединета Европа без Западен Балкан

Меркел: Нема вистински обединета Европа без Западен Балкан
19.08.19   22:40

Прочитано : 493

Print This Article

Нема обединување на Европа ако во сојузот не се земјите од Западен Балкан, децидна е германската канцеларка Ангела Меркел, пренесе 360.

Таа во својата изјава која ја даде на „паневропскиот пикник“, на кој во унгарското гратче Сопрон се одбележа 30 годишнината од падот на „Железната завеса“ уште еднаш ја повтори повтори силната посветеност на Берлин за проширување на ЕУ.

„Ало ги гледате работите геостратешки и во исто време ја погледнете картата, тогаш ќе видите дека вистински обединета Европа е онаа во која се и земјите од Западниот Балкан“, им изјавила Меркел на новинарите.

повеќе

  Категории: