Меланија контра Доналд Трамп

Меланија контра Доналд Трамп
18.06.18   12:57

Прочитано : 1,067

Print This Article

Американската прва дама се изјасни против праксата на раздвојување на семејствата на мигрантите на границата меѓу САД и Мексико

    
Меланија Трамп, сопругата на американскиот претседател, се вклучи во дискусијата за раздвојувањето семејства на илегални доселеници. „Госпоѓа Трамп мрази кога децата ги одделуваат од нивните родители и се надева дека двата табора во Конгресот конечно ќе можат да се усогласат околу успешна реформа на доселеничката политика“, изјави портпаролката на Меланија, Стефани Грисхем за телевизија ЦиЕнЕн.

Американската влада во петокот соопшти дека во рамките на нејзината  нова политика на „нулта-толеранција“,  само меѓу 19. април и 31. мај од своите родители биле одделени вкупно 1995 деца. Во овој период од мерката биле засегнати 1940 мајки и татковци. Вообичаена пракса е во рамките на кривичната постапка децата да не бидат притворани заедно со своите родители, велат од владата, туку тие се згрижувани во посебни установи или во семејства кои привремено се грижат за нив.

Белата куќа не отстапува од оваа политика, иако и советничката на претседателот Трамп, Келиен Конвеј за ТВ ЕнБиЕс призна: „Никој не гледа радо како на мајки им отргнуваат бебиња  од рацете.“

Праксата е масовно критикувана од Демократската партија, но и во самата Републиканска партија, која традиционално високо ги цени семејните вредности.  Во Претставничкиот дом циркулираат два законски предлози за доселувањето,  за кои ќе се гласа веројатно идната недела.

Претседателот Трамп за ситуацијата на границата вината им ја припишува на Демократите, како носители на законот кој предвидува раздвојување на семејствата на илегалните мигранти. Но, тоа не е точно, зашто не постои воопшто американски закон кој предвидува такво нешто. Американската администрација во октомври, отпочнувајќи драстична политика против илегалното доселување,  започна на родителите кои илегално ја преминуваат границата, да им ги одзема децата и да ги сместува во домови.

извор: ДВ

  Категории:
view more articles

Актуелно