Макрон: Ова е ужасна трагедија, но повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам

Макрон: Ова е ужасна трагедија, но повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам
15.04.19   23:58

Прочитано : 329

Print This Article

Францускиот претседател го нарече пожарот што ја уништи катедралата Нотр Дам „ужасна трагедија“. Тој додаде дека најлошото сепак, било избегнато.

– Она што се случи е очигледно ужасна трагедија…Пожарникарите покажаа исклучителна храброст,  професионализам и посветеност…Би сакал да им се заблагодарам од името на целата нација, изјави Макрон.

– Повторно ќе ја изградиме катедралата Нотр Дам, нагласи Макрон.

  Категории: