Македонија против Исланд ќе го заверува пласманот на ЕП 2020

Македонија против Исланд ќе го заверува пласманот на ЕП 2020
14.04.19   10:06

Прочитано : 74

Print This Article

Македонија триумфираше против Исланд во Рејкјавик со 34:33 во првиот дуел и е на чело на табелата во третата група. Со триумф вечерва, „жолто-црвените“ ќе обезбедат ново учество на ЕП.

За овој дуел, селекторот Данило Брестовац се реши за промени во составот во однос на тимот кој славеше во првиот меч.

На местото на Бојан Маџовски и Томислав Јагуриновски во комбинација за настап вечерва ќе бидат Димитар Димитриоски и Мартин Серафимов.

Две промени направи и гостинскиот селектор, Гудмундур Гудмундсон. Тие допатуваа во Скопје со нови двајца голмани за разлика од мечот во средата. Во Исланд останаа Арон Едвардсон и Бјоргвин Густафсон, а место во тимот добија Виктор Гисли и Агуст Бјоргвинсон.

  Категории: