Македонија е отпорна на промени

Македонија е отпорна на промени
25.03.19   09:41

Прочитано : 1,184

Print This Article

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа:

Се разбира дека целата оваа предизборна претседателска бру-ха-хаа, целата врева и пропагандни таламбаси стануваат здодевни и непријатни уште пред кампањата официјално и да започне. Сите позиции на кандидатите и нивните партиски покровители уште сега се кристално јасни. Би можеле да гласаме веќе следниот викенд.

Знаеме кој што мисли за Преспанскиот договор (СДСМ го направи; ВМРО-ДПМНЕ е жестоко против); знаеме кој што мисли за СЈО (и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го создадоа, сега ВМРО би сакале да се укине, но не пред тие нему да му судат); знаеме кој што мисли за 27 април (СДСМ беа тепани; ВМРО вели заслуживте); знаеме кој што мисли за пресудите за 27 април (СДСМ вели правдата е испорачана; ВМРО вели патриотите се жртви на драконски политички прогон); знаеме и кој што мисли за сите актуелни прашања од економијата, социјалата, загадувањето на воздухот, за странските инвестиции, за притворите, за вложувањата во фотоволтаици или за прскањето против комарци…

Знаеме сè! … Освен како побегна Груевски.

Знаеме и какви се ставовите на ЕУ и НАТО за повеќето од важните прашања: објективно, Заев е, барем привремено, новата ѕвезда на балканското облачно небо; Мицкоски го „рибаат“ каде и да се појави. И едниот и другиот од тоа прават политички капитал што го нудат на своите постојни и потенцијални поддржувачи, првиот како гаранција за подоброто утре со „живот за сите“, вториот како доказ за пониженоста и предавството кон македонската нација, за која живот со Заев нема да има. Дијаметрално спротивни приказни.

Целата колумна на Цивил Медиа на следниот линк.

  Категории: