Македонија-Блокира вечерва ќе протестира пред домот на пратеникот Крсто Мукоски

Македонија-Блокира вечерва ќе протестира пред домот на пратеникот Крсто Мукоски
7.11.18   10:18

Прочитано : 470

Print This Article

Од партијата „Единствена Македонија“ најавија дека вечерва во 19.00 часот ќе одржат протест пред домот на пратеникот Крсто Мукоски.

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на избори „Македонија-Блокира“, денес, среда, 7 ноември 2018 ќе одржи собир пред домот на пратеникот Крсто Муковски во Вевчани во 19:00 ч“, соопштија од таму.

Инаку, пред неколку дена осумдесет и четири организации – политички партии, невладини организации, граѓански иницијативи од земјата и дијаспората потпишаа Повелба за стратешка соработка. Обединети под името „Македонија блокира“, потписниците на повелбата ќе организираат протести пред Собранието на Република Македонија, пред домовите на пратениците кои гласаа за уставните измени, блокада на патишта и гранични премини и други форми на отпор под чиј притисок, како што велат, Владата и Зоран Заев ќе бидат принудени да си заминат.

  Категории: