Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)
20.09.18   14:16

Прочитано : 133

Print This Article

Курц повторно повика граѓаните да гласаат на референдумот (видео)

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска преку видео порака повторно ги повика граѓаните на Македонија да излезат на гласање на референдумот на 30 септември.

– Австрија е важен пријател и партнер на Македонија. Се надевам на позитивен резултат од референдумот, на активно учество од граѓаните и со тоа решение на европската перспектива. Јас не можам да ja донесам вашата одлука, но како пријател на Македонија, се надевам на правилна одлука и на европски развој, порача Курц.

Австрискиот канцелар истата порака ја упати и за време на посетата на Македонија на 7 септември. Тој го поздрави постигнатиот договор со Грција, а неговото прифаќање на референдумот, како што нагласи, е голема шанса за европерспективата на Македонија и за целиот регион.

Порака од австрискиот канцелар Курц: Се надевам на позитивен резултат од референдумот

„Австрија е важен пријател и партнер на Македонија. Се надевам на позитивен резултат од референдумот, на активно учество од граѓаните и со тоа решение на европската перспектива. Јас не можам да ja донесам вашата одлука, но како пријател на Македонија, се надевам на правилна одлука и на европски развој“. Пријателска порака од австрискиот канцелар Sebastian Kurz.

Posted by Zoran Zaev on Четврток, 20 септември 2018

  Категории: