Кремљ: Путин не им придава значење на протестите

Кремљ: Путин не им придава значење на протестите
13.08.19   13:37

Прочитано : 78

Print This Article

Портпаролот Дмитриј Песков во првата официјална изјава за протестите истакна дека Путин не зборува за нив, бидејќи не смета дека постои нешто „исклучително“.

Песков ги отфрли наводите дека протестите го турнале Кремљ во политичка криза, оценувајќи дека одговорот на полицијата кон собирите бил „пропорционален“. Тој додаде дека полицијата ги истражува наводите за употреба на сила врз мирните демонстранти.

Во Москва три викенди по ред се одржуваат протести на опозицијата, а собирот во саботата се смета за најголем во последните осум години.

  Категории: