Косовската Влада финансиски ќе ја помогне обновата на Нотр Дам

Косовската Влада финансиски ќе ја помогне обновата на Нотр Дам
17.04.19   16:18

Прочитано : 53

Print This Article

Владата на Косово ќе помогне финансиски за обнова на катедралата Нотр Дам во Париз, која се запали пред два дена, јави дописникот на МИА од Приштина.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на Форумот на високо ниво за координација на донаторите, му изрази сочувство на францускиот амбасадор во Приштина Дидие Шабе за настанатите штети на познатата катедрала и вети дека и Косово ќе помогне во нивното санирање.

Харадинај не кажа која е висината на средствата кои неговата Влада ќе ги издвои за таа намена.

Претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Таск во вторникот побара од 28-те земји членки на Европската унија да помогнат во обновата на Нотр Дам.

  Категории: