Ќе ја сочува ли Заев самодовербата!!!

Ќе ја сочува ли Заев самодовербата!!!
25.05.19   11:55

Прочитано : 1,324

Print This Article

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“:

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, без сомнение има чисти намери да направи радикални кадровски промени во Владата и во партијата, кои треба да ги забрзаат реформите и да ги санираат резултатите од претседателските избори. Но од добри намери до резултати долг е патот, особено ако е поплочен со мини во сопствениот двор. Начинот на кој ги најави промените го исфрлаат на површина клучното прашање – дали Заев ќе ја сочува својата најсилна доблест, би рекол најсилно политичко оружје што го има, а тоа е самодовербата?

Неговиот шокантен влез на големата политичка сцена како опозициски лидер, носач на бомби со запалени фитили, со храбро барање директно во кабинетот на Никола Груевски, во тој момент неприкосновен владетел, да си замине посрамен од функцијата и од политиката, го означи денот кога почна падот на режимот и на груевизмот. И, потоа сите потези што ги направи за разрешување на најголемиот проблем на Македонија со мирни демонстрации и експлозии на бомби кои ја открија трагиката на ограбена и понижена држава, со историски избори и преземање на власта со крвав обид на поразените да се попречи изборниот резултат и волјата на граѓаните, со Преспанскиот договор и со договорот со Бугарија, со што паднаа блокадите на европскиот пат и се ослободи заробената држава, го открија како политичар и дома и надвор со силна самодоверба во остварување на решенија кои биле дотогаш незамисливи и нерешливи. Груевски падна, ама уште е жив груевизмот, и тоа прилично жив и жилав.

Целата колумна на „Независен“ на следниот линк.

  Категории: