„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција

„Катимерини“ го објави договорот меѓу Македонија и Грција
13.06.18   21:52

Прочитано : 936

Print This Article

Грчкиот весник „Катимерини“ попладнево објави докумет, за кој тврди дека е договорот меѓу Македонија и Грција.

Во текстот се наведува дека името „Република Северна Македонија“ ќе се користи за севкупна употреба – „ерга омнес“, нацоналноста е македонска/граѓани на Република Северна Македонија, додека јазикот е македонски.

Документот што го објави „Катимерини“ има 19 страници. Неговата содржина можете да ја прочитате ТУКА.

 

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести