ИД презеде одговорност за крвавата свадба во Кабул

ИД презеде одговорност за крвавата свадба во Кабул
18.08.19   16:31

Прочитано : 356

Print This Article

ИД ја презеде одговорноста за денешниот самоубиствен напад на свадба во Кабул, кога загинаа 63 лица, а 182 беа повредени.

Одговорноста ја презеде огранок на ИД во Авганистан.

Талибанците од претходно негираа вмешаност во нападот.

Нападот се случи во време кога талибанците и САД преговараат за договор со кој се предвидува повлекување на американските сили од Авганистан во замена талибанците да се посветат на мировните преговори со владата во Кабул.

  Категории: