Грчкиот Парламент ѝ изгласа доверба на новата Влада

Грчкиот Парламент ѝ изгласа доверба на новата Влада
22.07.19   21:56

Прочитано : 106

Print This Article

Гласаа сите 300 пратеници, а Владата доби поддршка само од пратениците од Нова демократија.
Расправата траеше 31 час, збор зедоа 155 говорници од кои 33 министри, 108 пратеници, како и лидерите на политичките партии и премиерот на Грција.

Непосредно пред гласањето, свое обраќање имаше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис кој објави и низа мерки за погодените и семејствата на жртвите од ланските пожари во Мати.

Пред почетокот на последниот предвиден циклус од расправата односно обраќањето на лидерите на политичките партии, на премиерот и министерот за финансии, претседателот на Парламентот, побара од пратениците со едноминутен молк да им оддадат почит на жртвите од катастрофалните пожари, со оглед на тоа дека утре се навршува една година од денот кога 102 лица трагично ги загубија животите во поширокиот регион на Рафина.

  Категории: