ГАЛЕРИЈА: Градските базени во Куманово свечено пуштени во употреба

ГАЛЕРИЈА: Градските базени во Куманово свечено пуштени во употреба
1.08.16   23:39

Прочитано : 2,049

Print This Article

Со пресекување на лента градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски и официјално ги пушти во употреба отворениот и затворениот градски базен.

И покрај лошите временски услови огромен број кумановци присуствуваа на вечерашното отворање, а освен градоначалникот присутни беа и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како и високи функционери од партијата и претставници на локалната самоуправа и советниците од Советот на Општина Куманово, со исклучок на локалната опозиција, односно советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Времето морам да кажам на мое жалење не ни беше наклонето. Денеска планиравме голем настан, свечено отварање, концерт, културно-уметничка програма, хепенинг на надворешниот базен со музичка програма, меѓутоа видовте дека се се случи во неколку минути и целиот концепт е пореметен. Како и да е денеска свечено го отворивме и затворениот и отворениот базен, инвестиција која траеше повеќе години, со година и половина задоцнување поради оправдани финансиски причини, меѓутоа успеавме да го завршиме – вели Дамјановски.

Затворениот базен како што истакна Дамјановски ќе понуди и комерцијален дел за кој наскоро ќе биде распишан тендер, ќе понуди ресторани, спа центри, но и хотелски комплекс со околу 40 легла.

извор: Кумановски муабети

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести