(ФОТО+ВИДЕО) Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

(ФОТО+ВИДЕО) Миле Јанакиески во Основен суд Скопје 1

Новинарката на Al Jazeera Balkans, Милка Смилевска, на својот Фејсбук профил објави видео од Основниот суд Скопје 1 направено вечерва, каде во моментов поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, дава исказ пред судија на предистражна постапка.
На видеото се гледа како Јанакиески зборува со адвокатот Доевски во ходникот.

Mile Janakieski so advokatot Dodevski vo hodnikot na sudot.

Posted by Smilevska Milka on Friday, February 12, 2016

Истражниот судија до утре наутро треба да реши дали на осомничените ќе им одреди мерка притвор, како што е побарано од СЈО.

Се очекува пред судијата да се појави и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска.

фото+видео: Al Jazeera Balkans