Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика сушта и вистинска пролет – детали на Славчо Попоски

Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика сушта и вистинска пролет – детали на Славчо Попоски
16.02.19   10:16

Прочитано : 2,506

Print This Article

Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето ќе биде сончево повремено со мала локална облачност, ветерот кој го имавме од северен правец од денеска ќе намалува на интензитет иако сеуште ќе го има но со сладб до умерен интензитет.

Минималните температури на воздухот овој викенд кај нас на повеќе места ќе се спуштат под нулата, пораст на истите ќе има од понеделник, максималните дневни температури пак ќе бележат тенденција на значителен пораст и следниот период ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 17 степени и истите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината.

Во делови пак на Европскиот Континент, особено во северната половина од истите овие денови температурите на воздухот ќе бидат дури и за 15 степени повисоки од нормалните.

Ваквата ситуација во следните денови ќе услови топење на снежната покривка.

Подготви: Славчо Попоски

  Категории: