Доминго нема да пее во Јапонја поради секс-скандалот

Доминго нема да пее во Јапонја поради секс-скандалот
8.11.19   12:02

Прочитано : 333

Print This Article

Оперскиот пејач Пласидо Доминго нема да настапи на предолимписките културни свечености во Јапонија, соопшти Организациониот одбор за Олимпијадата во Токио идната година.

Доминго одлучил да не настапи на оперскиот настап закажан во април којшто треба да се случи во традиционалниот јапонски театар Кабуки. Надлежните ја прифатиле таа негова одлука.

Против познатиот пејач се подигнати неколку обвиненија за сексуално вознемирување од пред повеќе десетлетија. Неколку жени го обвинуваат дека ја искористил својата положба за да ги принуди на сексуален однос, во годините додека бил генерален директор на Операта во Лос Анџелес.

Иако самиот тој тие обвинувања ги нарече „длабоко загрижувачки и неточни“, на Доминго потоа му беа откажани и настапи во САД.

  Категории: