Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО

Дескоска: Предложивме вработените од СЈО да бидат префрлени во републичкото ЈО
12.09.19   15:44

Прочитано : 286

Print This Article

Министерката за правда Рената Дескоска во изјава за МИА вели дека за време на разговорите за законот за Јавното обвинителство предложиле вработените во СЈО да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство.

– Во текот на разговорите за законот за Јавното обвинителство водиме грижа за сите лица вработени во Специјалното јавно обвинителство и разговараме за нивниот статус. Нашиот предлог беше дека тие лица треба да бидат префрлени во републичкото Јавно обвинителство, а јавниот обвинител да може натаму да ги распредели согласно потребите и систематизацијата на Јавното обвинителство – вели министерката Дескоска во врска со писмото со барања испратено од техничкиот персонал на СЈО до амбасадорите и до државниот врв.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести