Ден пред апокалипсата

Ден пред апокалипсата
19.06.19   13:56

Прочитано : 946

Print This Article

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма:

Европската вселенска агенција предупреди дека има шанси астероидот со дијаметар од 40 метри, на 9 септември да удри во Земјата. Се нарекува „2006 QV89“ и можеби не се заканува да го уништи целокупниот живот на Земјата, но е повеќе од доволен да збрише цела една мала државичка, да речеме со големина колку оваа нашава кутра Сeверна Македонија.

Од Европската вселенска агенција истакнуваат и дека ударот би бил посилен од катастрофата во Чељабинск, но ние во Македонија за Чељабинск не знаеме многу, барем сè додека ХБО не сними серија, па да изгледаме што тоа се случило таму.

Како и да е, шансите да нè погоди овој астероид се 1:7000, што се далеку поголеми од тоа на пример јас да фатам некогаш во обложувалница, а ептен далеку поголеми од тоа Груевски и компанија да си лежат и ептен далеку поголеми од тоа Македонија да стане нормална држава, што ќе рече дека шансите се поголеми од многу работи во кои наивно сме верувале, па затоа нема причина да не им веруваме и на стравувањата на Европската вселенска агенција.

А тоа не води пар месеци во иднината.

Македонија, 8 септември. Големиот државен празник, Денот на независноста, се празнува можеби последен пат. Атмосфера на исчекување и неизвесност насекаде во светот. Чудна атмосфера за оние малку нормалните земји, вообичаена за транзициска Македонија. Прашања лебдат во воздухот, како да чекаат да бидат погодени од небеското тело.

Дали астероидот ќе ја прекине долгата македонска транзиција? Дали некогаш воопшто ќе дознаеме – ќе си остане ли Меркел на зборот за датумот? Дали Дуперси ќе си најдат нова бубњарка? Дали Вардар ќе биде пак моќен? Ќе дочекаме ли просечна плата од петстотини евра? Која земја ќе биде елиминирана од следната Евровизија и пред полуфиналната вечер? Дали ќе успеат да лајкнат барем уште една фотка крај базен на Лила Филиповска? Ќе застане ли Ванковска како жив штит пред астероидот за да го прими наместо Македонија?

А сите тие прашања се сведуваат само на она вековното: Дали Македонија навистина е вечна или ќе трае уште еден ден?

Целата колумна на Призма на следниот линк.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести