Чешки „Локо Транс“ ќе гради фабрика во Гази Баба

Чешки „Локо Транс“ ќе гради фабрика во Гази Баба
1.06.19   14:42

Прочитано : 572

Print This Article
Loko Trans

Чешката компанија „Локо Транс“ од Брно ќе отвори фабрика за шински возила во скопската општина Гази Баба, потврди вчера вицепремеиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Нмерата на компанијата да инвестира во земјава веќе е објавена во реномираниот чешки весник „Економиа“.

Се очекува инвестицијата да биде околу 20 милиони евра и во новата фабрика да се вработат 250 лица. Според најавите, во фабриката ќе бидат преземени вработените од велешка „Колска“, а веќе има и голема нарачка од позната железничка компанија.

Компанијата „Локо Транс“ постои од 1990 година.

  Категории: