back to homepage

Uncategorized

СДСМ: Во режимот на ВМРО-ДПМНЕ не се покренуваа случаи, а сега има систем кој се бори против криминалот

Бели дворци, талири, провизии, ендеци и хилти беа главните криминални методи од времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ, убаво спакувани во пропаганда и национализам, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на портпаролот

Read More

Објавен тендер за првата делница од новиот автопат Скопје – ГП Блаце

Јавното претпријатие за Државни патишта (ЈПДП) денеска го објави тендерот за првата делница од автопатот Скопје – Блаце. Првиот дел опфаќа должина од два километрa од ГП Блаце до почетокот

Read More

Уникатно решение за максимална грижа за проблемите со простатата.

Решение на честите ноќни мокрења Зошто да користите Простамакс? Затоа што е природно решение за честите проблеми со простатата кои ги имаат 80% од мажите во светот. Овој уникатен производ

Read More

Сугарески: Динамизирање на изградбата на автопатот Кичево-Охрид

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува динамизирање на активностите за изградба на автопатот Кичево – Охрид, откако кинеската „Ексим банка“ ги извести надлежните институции дека ќе бидат исплатени

Read More

Вистината за хемороидите: Откријте ја вистинската причина за хемороиди и како да се справите со нив трајно и безболно

Ако имате многу болка, чешање, крварење и други проблеми предизвикани од хемороиди, тогаш сте на вистинското место. Најверојатно веќе сте се обиделе со различни работи – строга диета, внес на

Read More

Церемонија по повод пуштањето на автопатот Миладиновци -Штип

Автопатот Миладиновци  – Штип денеска официјално ќе биде пуштен во употреба со церемонија кај Свети Николе во присуство на премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за

Read More

МојДДВ досега ја симнале 58 илјади корисници, повратот на ДДВ околу 120 илјади евра

Вкупно 57.973 корисници ја симнале апликацијата МојДДВ од веб-страницата на УЈП од нејзината промоција на 1 јули заклучно со утрово. Притоа, за истиот период прочитани се вкупно 433.204 сметки за

Read More

Во Хрватска преку 17 илјади странци ангажирани во туризмот, се бараат уште

Сепак, нема еднаков интерес за секоја професија, така што најмногу работници недостигаат таму каде што и квотите се најголеми. Така, на пример, вкупните квоти за помошник работник во туризмот изнесуваат

Read More

УЈП: Безбедни се сите податоци во апликацијата МојДДВ

 Управата за јавни приходи (УЈП) денеска информира дека апликацијата МојДДВ е безбедна за преземање и инсталирање со цел граѓаните да го остварат правото на поврат на 15 отсто од платениот ДДВ.

Read More

Пругата Скопје-Куманово неколку дена во прекин поради излизгувањето на возот

 Железничкиот сообраќај на релација Скопје – Куманово (Табановци) и во обратен правец  ќе биде во прекин во следните неколку денови, поради излизгувањето на вагони од товарен воз на излезната свртница

Read More

Министерство за економија: Не даваме никакви дозволи и лиценци за тутун, само ги впишуваме компаниите со тутунски производи во Регистарот

Министерството за економија не дава никакви дозволи и лиценци за тутун. Министерство за економија само ги впишува во регистарот компаниите кои се занимаваат со тутунски производи, појаснуваат денеска од Министерството

Read More

Како го спуштив шеќерот во крвта на нормално ниво по само една недела

Мојата жена почна да вреска кога ги виде сите 6 шишенца од моите лекови за дијабетес во ѓубре… Знаев дека не смеам да престанам да земам лекови за шеќерот… Зошто

Read More

Анѓушев: Државата гледа интерес да инвестира во нуклеарната централа Белене во Бугарија, но е далеку од реализација

Државата цени дека најбрзиот, наједноставниот и најефтиниот начин да обезбеди базна енергија на подолг рок е преку нуклеарната централа Белене во Бугарија и вклучување во нејзината изградба. Но, тоа, според

Read More

Албанија – запален изборен материјал, има и ранети полицајци

На само два дена пред одржувањето на локални избори во Албанија, опозицијата презема активности за спречување на изборите и со палење на изборен материјал во неколку општини. Во Бушат во

Read More

Влада: Јавниот долг на крајот на 2018 година 48,5 отсто од БДП

Јавниот долг на државата на крајот на 2018 година изнесува. 5.202,2 милиони евра и претставува 48,5 отсто во однос на БДП, додека  државниот долг на Република Северна Македонија на крајот

Read More