back to homepage

Uncategorized

Министерот Манчевски на конференција ITU Телеком ги промовира условите на државава за влез на трет мобилен оператор

 Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Мачевски од денеска учествува на светската конференција – ITU Телеком, што се одржува во Будимпешта, каде ги промовира условите кои ги нуди Северна

Read More

Глумецот Кевин Харт преживеа сообраќајка

Комичарот Кевин Харт е пренесен в болница по сообраќаната несреќа што се сучи вчера на автопат близу Лос Анџелес. Глумецот бил еден од двајцата присутни во неговиот „олдтајмер“ Плимут баракуда,

Read More

Најстариот нуркач на светот повторно собори рекорд

Британскиот ветеран од Втора светска војна Реј Вули, кој има 96 години, тврди дека го собори сопствениот светски рекорд како најстар нуркач, нуркајќи во близина на остатоците на траектот Зеноби

Read More

Сушата удри по грозјето, тиквешките лозари бараат да се прогласи елементарна непогода

Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на некои места, како што велат,

Read More

Владеењето на правото предуслов не само за економски, туку за севкупен раст на општеството

Економски раст не е можен без владеење на правото, порачаа денеска учесниците на форумот што го организираше Стопанската комора на Македонија. Укажаа и дека институциите се социјалната инфраструктура која го

Read More

Од утре заедничко гранично управување со Србија

Помалку контроли и царинење и забрзување на протокот на патници , стока и превозни средства ќе овозможи заедничкото гранично управување што треба да стартува утре на преминот Табановце – Прешево.

Read More

Бензините поевтинуваат за три денари, дизелот за два

За три денари ќе поевтинат бензините од ноќеска на полноќ, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна

Read More

Преку Мој ДДВ скенирани девет милиони фискални сметки

Од стартот на мерката Мој ДДВ од почетокот на минатиот месец досега се скенира девет милиони фискални сметки, а остварениот промет е околу 4,7 милијарди денари. -Започна реализацијата на клучната

Read More

Која од „Дисциплина кичме“ се разбуди од кома

Фронтменот на групата „Дисциплина кичме“ Душан Којиќ – Која се разбуди од кома, откако пред неколку дена беше хоспитализиран по претрпен мозочен удар. „Пред неколку дена Која се разбуди од

Read More

Големо откритие: Реши се од болните и непријатни хемороиди засекогаш – БЕЗ болни операции и опасни зафати!

– Грозната вистина за болните хемороиди…  – Кое големо откритие природно ги отстранува хемороидите? Хемороидите можат да се појават во било кој период од животот. На нивната појава влијае тешката

Read More

Намален бројот на работници во индустријата

Бројот на работници во иднустријата во јуни годинава во однос на јуни бележи намалување за 2,8 отсто, а за шесте месеци од почетокот на годината е забележан пад од 0,1

Read More

Елези: Приходите од ДДВ зголемени за 18,3 отсто, се очекуваат уште подобри резултати

Зголемена наплата на приходите во буџетот во јули има за 7,4 отсто, а најголем дел од тоа е од зголемувањето кај Данокот на додадена вредност од 18,3 отсто, соопшти заменик-министерката

Read More

Официјалниот старт на заедничките контроли на Табановце на крајот на август

Официјалниот старт на заедничките контроли на граничниот премин Табановце – Прешево ќе биде на крајот на наредниот месец, по усогласување на обврските на премиерите на двете држави, соопшти Царинската управа.

Read More

Бислимоски: Либерализацијата на пазарот на струја оди добро

Либерализацијата на пазарот на електрична енергија оди добро и се повеќе мали комерцијални потрошувачи го напуштаат регулираниот пазар и го користат правото со кое се стекнаа од 1 јануари годинава,

Read More

Како го спуштив шеќерот во крвта на нормално ниво по само една недела

Мојата жена почна да вреска кога ги виде сите 6 шишенца од моите лекови за дијабетес во ѓубре… Знаев дека не смеам да престанам да земам лекови за шеќерот… Зошто

Read More
view more articles

Актуелно