back to homepage

Uncategorized

По седми пат доделени наградите на најмладите за најуспешни творби за финансиска писменост

– Министерството за финансии во соработка со Народната банка и Агенцијата за супервизија на осигурувањето денеска по седми пат ги доделија наградите на најмладите кои учествуваа на литературниот и ликовниот

Read More

Македонските компании се подготвени за членството на земјата во НАТО

– Голем број од нашите компании се подготвени за членството на земјата во НАТО и ние како држава во континуитет преземаме мерки за да им го олесниме работењето, а со

Read More

Алкалоид АД Скопје со дополнително вложување во Србија

– Алкалоид АД Скопје континуирано вложува во освојување на поголемо пазарно учество на постојните и нови пазари во странство. За таа цел на 21 октомври изврши дополнително вложување во Алкалоид

Read More

Монтажна куќа што би издржала ураган и земјотрес

Иднината на домувањето во голем дел се состои во монтажни куќи. Тие се сѐ попопуларни оти пред сѐ се релативно поевтини во однос на стандардните бетонски зданија. Со забрзаниот развој

Read More

Бектеши: Убеден сум дека ќе се стави крај на злоупотребата на „црвената нафта“

– Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека ќе се стави крај на злопутребата на екстра лесното масло за домаќинство, познато како „црвена нафта“. Првпат по две децении, рече,

Read More

Турски „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2

– Турската компанија од автомобилската индустрија „Пурпласт“ ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје 2, во која првично ќе вложи пет милиони евра и ќе отвори 100 работни места. Вкупната инвестиција

Read More

Протест на земјоделци во Скопје

– Ненавремена исплата на субвенциите и нецелосно исполнување на барањата испорачани пред една година, се причините поради кои денеска Здружението на сточари „Агроцентар“ од Велес, поддржано од други земјоделски здруженија,

Read More

Уникатна шумска викендичка во Германија

Германското студио „Кверкопф Аркитектен“ создаде прилично специфичен дизајн на современа, модерна вила чијшто изглед на огромна камена скулптура е во совршена синхронизација со околината. Оваа единствена, уникатна бетонска куќа се

Read More

„Кросбоу“ обединува 12 држави за интеграција на елекричната енергија од обновливи извори

Електропреносните систем-оператори, производители на обновливи извори на електрична енергија и научни установи од 12 држави заеднички ќе работат на проект кој ќе овозможи да се интегрира електричната енергија произведена од

Read More

Објавен тендер за чистење на линданот во ОХИС

Меѓународен тендер за избор на технологија за отстранување на линданот и неговите изомери од кругот на фабриката ОХИС во Скопје е објавен вчера и се очекува да биде отворен до

Read More

Турската лира останува стабилна и покрај американските санкции

) – Турската лира останува стабилна и покрај новите американски санкции воведени против  Турција поради нејзината офанзива во Сирија. Минатата година, зголемените тарифи за турскиот челик и алуминиум имаа негативен

Read More

Русија и ОАЕ потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше во посета на Обединетите Арапски Емирати за време на која двете земји потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари. – Инвестициите ќе бидат направени во

Read More

МЗШВ: Во Шпанија нема африканска свинска чума, шпанското свинско месо безбедно

– Врз основа на анализите од шпанските надлежни институции, не е утврдено присуство на вирусот африканска свинска чума во ниту една фарма во Шпанија, потврди шпанскиот амбасадор Емилијо Лорензо Сера на

Read More

Турски производители и трговци на земјоделските машини и прехранбени производи барат партнери во земјава

– Стопанската Комора на Македонија-Турција, МАТТО денеска оствари средба со делегација од Стопанската Комора од турскиот град Зиле на која беа разменети искуства и се зборуваше за можна идна соработка

Read More

Анѓушев во Чешка: Има можности за зголемување на соработката и повеќе инвестии

Можности за проширување на економската соработка со Чешката Република има, особено во делот на пласирање домашни производи во оваа земја, интензивирање на соработката меѓу компании од двете држави, како и

Read More
view more articles

Актуелно