back to homepage

Уметност

ВИДЕО: Легендата за „цветот на смртта“ во Мексико

Би-би-си објави кратко видео за приказната која стои зад најпознатиот „цвет на смртта“ кој стана битен дел од мексиканската култура и култот кон предците: The story behind 'the flower of

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најужасните (и прекрасни) претстави на пеколот во историјата на западната уметност (втор дел)

Данте Алигиери и неговата гротескно-феноменална имагинација за „Пеколот“ резултираше со неверојатни описи на деветте круга на пеколот кои беа, и се уште се инспирација за сликарите и уметниците, независно од

Read More

(ВИДЕО) Мохганга – огромни кукли кои се дел од свадбите во Мексико

Во Сан Мигуел де Аљнде, Мексико, дел од свадбената церемонија се големи куклу, наречени мохиганга, дизајнирани да наликуваат како младоженецот и невестата кои стапуваат во брак, но понекогаш има и

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најужасните (и прекрасни) претстави на пеколот во историјата на западната уметност (прв дел)

Данте Алигиери и неговата гротескно-феноменална имагинација за „Пеколот“ резултираше со неверојатни описи на девете круга на пеколот кои беа, и се уште се инспирација за сликарите и уметниците, независно од

Read More

ГАЛЕРИЈА: По 43 години ќе се преобјави „Вечерите на Гала“ – „готвач“ на Салвадор Дали

По 43 години Ташен го преобјави „Вечерите на Гала“  – бизарен готвач односно ушѓте едно уметничко дело на Салвадор Гали. Објавена само еднаш во 1973 година, Les Diners de Gala била исполнување

Read More

ГАЛЕРИЈА: Уметница со фенонемални преработки на ликовите од руските бајки

Уметницата и фотографка Улдус Бахтиозина од Санкт Петерсбург, Русија ја преобликува иконографијата поврзана со најпознатите ликови на руската култура и фолкор преку нејзиниот фотографски проект, наречен “Russ land”. Бахтиозина вели

Read More

ГАЛЕРИЈА: Да Винчи насликал и гола Мона Лиза

Слика од Лиза Џоконда, позната како „Мона Лиза“, едно од најпознатите дела на Леонардо Да Винчи е „наново откриена“ во музејот Конде во Франција. Историчарите на уметност се уште не

Read More

ГАЛЕРИЈА: Како илјадниците артефакти од колекцијата на Фројд влијаеле на неговата теорија

Кога Сигмунд Фројд во 1938 година избегал од Виена, тогаш окупирана од нацистите, на 82-годишна возраст, со себе понел еден мал предмет без кој не можел да го замисли животот:

Read More

ГАЛЕРИЈА: Ликовите на Дизни на „масла на платно“

Американскaта уметница Хедер Теурер прави слики од ликови кои ги создал Дизни, но во техника масло на платно и вели дека сака да ја надмине појавноста и да пронајде ново

Read More

ГАЛЕРИЈА: Бизарни и комични бисти од 18век

Франц Ксавер Месершмит е автор на серија саркастични бисти. Уште во 18 тиот век имал храброст, смисла за хумот и идеја како преку бистата да пренесе и политички став. 53

Read More

Историјата на гаргојлите на Богородичната црква во Париз

Богородичната црква во Париз е една од најневеројатните примери за готска архитектура. Изградена во Средниот век, со векови ги привлекува верниците и туристите воодушевувајќи ги со своите кули, прозорци и

Read More

Пет најпознати “шеги” на Бенкси

Не, не му е прв пат. Медиумите уште не престануваат да пишуваат за самоуништувањето на сликата на Бенски „Девојката со балонот“, која беше продадена за 1.4 милиони фунти. Целиот свет

Read More

Св. Себастијан – од христијански маченик до геј икона

Кратко видео кое зборува за тоа како еститетиката и сензибилитетот во начинот на претставувањето на Св. Себастијан, римски воник кој бил мачен и убиен бидејќи го прифатил христијанството, влијаат на

Read More

100-те најдобри трилери

Порталот Signature  направи серија од 100 најдобри трилери кои освен суспенс и гаранција дека ќе ве држат во неизвесност, имаат и исклучителна вредност како книжевни дела: Психолошки трилери:   Криминална

Read More

Контроверзниот „Букет лалиња“ на Џеф Кунс ќе биде поставен во Париз

Сагата со преселувањето на скулптурата на Џеф Кунс „Букет лалиња“ (2016), конечно заврши. Во интервјуто во петокот за радиото “Франција Интер”, Кристоф Жирар, заменик-градоначалник на Париз, задолжен за култура, објави

Read More