back to homepage

Свет

„Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад и тоа еден час

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само прирачник од 13 страници. Ова го

Read More

ВИДЕО: Српската опозиција бара ослободување на притворените – 1ТВ во живо од Белград

Во живо од Белград, новинарката Кристина Атовска линковски се вклучи во Централниот дневник на 1ТВ. Атовска ги пренесе најновите информации од главниот град на Србија по хаотичниот викенд кога демонстранти

Read More

„Блиц“: Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите, кои ќе побараат помилување, јави „Блиц“. – Оние кои ќе побараат помилување ќе бидат ослободени, а

Read More

Андоновиќ: Дали се радикализира состојбата во Србија?

Дејан Андоновиќ во Студио 1 на кратко повторно направи анализа за случувањата во Србија. Растат ли протестите или се намалуваат, дали е ова радикализирање на состојбата во Србија? „Точката на

Read More

Беркоу: Британскиот парламент не може третпат да гласа за ист договор за Брегзит

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на Парламентот Џон Беркоу. – Ако

Read More

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Данската полиција соопшти дека го уапси осомничениот напаѓач од Утрехт. Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања,

Read More

Семејно несогласување најверојатен мотив за нападот во Утрехт

Осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата кои се обиделе да му помогнат на нападнатиот, објави турската

Read More

(ВИДЕО) 1ТВ во живо од Белград – каква е состојбата по политичката драма во Србија?

Српските власти уапсија 18 демонстранти кои упаднаа во српската државна телевизија РТС. Опозицискиот Сојуз за Србија побара сите приведени да бидат ослободени додавајќи дека ги сметаат за политички затвореници. На

Read More

Тероризам во мирната Холандија, координација по протестите во Србија – теми во Студио 1

Во отвореното Студио 1, новинарот Дејан Андоновиќ, заедно со колегите Јана Јосифоска и Влатко Чаловски, ги анализира настаните што го обележаа светот и регионот. Како што вели, по Нов Зеланд,

Read More

„Жолтите елеци“ предизвикаа штета од 170 милиони евра

  Француската федерација на осигурување (ФФО) проценува дека штетите предизвикана за време на протестите на „жолтите елеци” во Франција изнесува 170 милиони евра, во што не се пресметани последните оштетувања

Read More

Еден осомничен за нападот во Утрехт

Главен осомничен за нападот во Утрехт е 37-годишниот Ѓукман Танис, но не е исклучена можноста дека пукале неколку лица, соопшти холандската полиција. Полицијата исто така соопшти дека најверојатно станува збор

Read More

Терористот од Нов Зеланд во 2016 престојувал во Грција

Грчката полиција соопшти дека осомничениот за нападите во двете џамии во Нов Зеланд, Брентон Харисон Тарант престојувал на грчките острови Крит и Санторини, и дека два пати поминал низ Грција.

Read More

Најмалку тројца загинати при нападот во Утрехт

Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен изјави дека при нападот во трамвајот загинале три лица, а деветмина се повредени. Претходно, холандската полиција соопшти дека главен осомничен за нападот е 37-годишниот

Read More

Германија го засили надзорот на границата поради нападот во Утрехт

Германската полиција денеска соопшти дека го засили надзорот на границата со Холандија по вооружениот напад во Утрехт, при што едно лице загина, а неколку лица се повредени. Портпаролот на сојузната

Read More

Истрели на повеќе локации во Утрехт

Едно лице загина, а неколкумина се повредени во вооружениот напад во трамвај во Утрехт, соопшти холандската полиција. Неколку часа по нападот, според локалната полиција, се слушнале истрели на неколку локации

Read More
view more articles

Актуелно