back to homepage

Став

Вицкаст муабет за плачење

Број еден Ми се пожали еден пријател за новиот оџа во Чаир. Го будел секое утро по 5-6 пати. Не те разбирам, го прашав, како тоа 5-6 пати? Па, рече,

Read More

Вистиномер: Наместо да одлучува по Устав и закон, Димитриев политизира за мандатот на Груевски

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси пратеничкиот мандат на Груевски…, датум: 23.05.2019] ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Спроти седницата

Read More

За мојот поранешен студент и сегашен пратеник во оставка – Павле

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Постапи исправно. Така се постапува во демократските држави. Така постапуваат пратениците со образ и со совест и со два

Read More

Нешто за Евровизија

Вчерашниот 24 мај, денот на словенските просветители Кирил и Методиј е значаен за сите нас и заслужува секогаш да се одбележува достоинствено и да биде празник на обединување како кај

Read More

Ќе ја сочува ли Заев самодовербата!!!

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, без сомнение има чисти намери да направи радикални кадровски промени во Владата и

Read More

Десните популисти во подем – судбоносни избори за Европа?

Дали опстанокот на ЕУ е доведен во прашање на претстојните избори за Европски парламент? Феликс Штајнер советува смиреност и дава јасна препорака Оној кој деновиве патува низ Германија ќе доживее

Read More

Дебели балкански лаги

Лагите во политиката се балканска спортска дисциплина. Така и Груевски раскажува разговор со Херман ван Ромпуј од 2015 година како „шеф“ на ЕУ, а тој беше претседател на Европскиот совет

Read More

Метлата како метафора

Што го натера актерот Драган Спасов-Дац, верен член на СДСМ кој се залагаше да победи Пендаровски, на предизборен митинг да му подари на премиерот Заев метла. Така му отвори работа,

Read More

Промени

Ако го напишете зборот реформи, сите ќе свртат глава или ќе побараат посоодветна содржина за читање зашто од реформи ни е одамна збоктисано. Кој како дојде – реформира. А од

Read More

Павле и Тамара

1. Ај, Павле си даде оставка. А другите? Тоа е одговорот за сите избрани и именувани функционери кои и понатаму ќе ја тегнат мастиката околу случајот Павле Богоевски. Те неговата оставка

Read More

Зекири: Тарчуловски, Милошовски, Димовски, Вељановски покажете достоинство и поднесете оставка

Aјде ВМРО покажете дека останало тронка морал достоинство и храброст кај вас. Оставка да поднесат пратениците: Трајко Вељановски – обвинет Антонијо Милошоски- обвинет Даниела Рангелова – обвинета Илија Димовски –

Read More

Ни ангели, ни ѓаволи

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: На ВМРО-ДПМНЕ и се потврди изреката: Внимавај што посакуваш, може да ти се оствари. Ете, пратеникот Павле Богоевски си поднесе

Read More

 Павле Богоевски поднесе оставка, дали победи јавноста?

Павле Богоевски, иако немаше тврди докази против него, сепак поднесе оставка. Тоа е чин со кој пратеникот ја прифати моралната и етичката одговорност, иако многумина ова го протолкуваа како победа

Read More

Себастијан Курц и трите мајмуни

Канцеларот Курц веројатно ќе ја преживее политичката криза. Можеби, на крајот, дури и ќе профитира од неа. Но, тој од десните радикали направи етаблирана партија и на тој начин ѝ

Read More

Перфидниот обид на Ахмети да го опструира Заев

„Предлогот на ДУИ да се воведе таканаречен „ветинг“, не е ништо друго освен перфиден обид да се опструира намерата на Зоран Заев, од актуелната власт да ги отстрани корумпираните, неспособните

Read More