back to homepage

Спорт

Шкендија елиминиран во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите

Македонскиот шампион Шкендија после драматична завршница е елиминиран од Номе Калју на првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Иако Шкендија имаше предност од 1:0 од првиот натпревар во Естонија,

Read More

Арена Спорт ќе ги емитува натпреварите од 1 МФЛ

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини  денеска соопшти дека Федерацијата заедно со претставниците на клубовите од нашата Прва лига се согласиле ТВ правата за пренос на натпреварите од МФЛ

Read More

Баерн загуби 89 милиони евра од напуштањето на неговите ѕвезди

Баерн Минхен изгуби голем дел од својот сјај во медиумите по заминувањето на познати играчи како Хамес Родригез, Френк Рибери, Ариен Робен, Матс Хумелс и Рафиња. Станува збор за придонесот

Read More

Македонските тимови ги добија противниците во ЕХФ купот во женска конкуренција

Македонските ракометни претставници, Металург и Куманово денеска ги добија своите противници во ЕХФ купот во женска конкуренција. Ждрепката во Виена денеска одлучи ЖРК Металург да се соочи со Заглебие Љубин

Read More

Ѓоковиќ со уште две цели до крајот на кариерата

Откако славеше на спектакуларното финале во Вимблдон, рекетот број еден во светот Новак Ѓоковиќ изјави дека до крајот на неговата кариера му остануваат уште две неостварени цели. – Гренд-слемовите се

Read More

Кузмиќ и понатаму е во вештачка кома

Состојбата на Огњен Кузмич е стабилна, но се уште доста сериозна, соопштија од Црвена звезда. Поранешниот играч на Реал (Мадрид) се уште е во вештачка кома, но повторните истражувања покажале

Read More

Легендата Робсон: Погба мора да се дистанцира од шпекулациите и да се посвети на Јунајтед

Фудбалерот Пол Погба треба да се дистанцира од шпекулациите за неговото заминување и да се фокусира на предсезонските подготовки на Манчестер Јунајтед, изјави клупската легенда Брајан Робсон. Тој зборуваше за

Read More

Мурињо учи германски додека бара нов клуб

Жозе Мурињо најави дека може да преземе клуб од Бундеслигата. Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед нема трпение да се врати кон тренерската професија и сам откри дека во моментов учи

Read More

Барса, Реал и Атлетико потрошија вкупно 745 милиони евра за нови играчи

Најдобрите три клуба од Шпанија, Барселона, Реал Мадрид и Атлетико (Мадрид) потрошија најмногу пари за нови фудбалери од сите европски гигнати. Вообичаените осомничените – Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и ПСЖ,

Read More

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по победата на „Вимблдон“ повторно посочи дека конкуренцијата со Рафаел Надал и Роџер Федерер му помага да се развива и да игра најдобар тенис. Ноле во

Read More

Ѓоковиќ ја прифати поканата на Заев да ја посети Македонија

По триумфот на Вимблдон тенисерот Новак Ѓоковиќ на победничката прес-конференцијата ја прифати поканата на македонскиот премиер, Зоран Заев, да ја посети Македонија. Одговарајќи на прашања од новинарот на „Макфакс” дали

Read More

Пливачката федерација ги објави имињата на македонските учесници во СП 2019

На претстојното Светско првенство во пливање и Далечинско пливање кое ќе се одржи во Гуанжу, Јужна Кореа од 12 до 28 јули, Република Северна Македонија ќе ја претставуваат следниве пливачи:

Read More

Бернард Тапи ослободен од кривично гонење во случајот со арбитражата за купопродажбата на „Адидас“

Поранешниот француски министер и претприемач Бернард Тапи беше ослободен од обвинувањата за „измама“ за фамозната арбитража од 2008 година во висина од 403 милиони евра за купопродажбата на „Адидас“, јави

Read More

Квалификации за ЛШ: Шкендија со гостинска победа во Талин

Македонскиот фудбалски шампион Шкендија оствари победа во првиот натпревар од 1. квалификациско коло против естонскиот шампион Номе Калју во Талин со 0:1 (0:0). Единствениот гол за победа на тетовци беше

Read More

Лајм: УЕФА ќе бара објаснувања дали ДУИ тера политичка кампања со нивни пари

УЕФА се очекува да побара објаснувања од Македонската Фудбалска Репрезентација дали со нејзини средтсва се врши промовирање на политичари и политички партии во нашата земја. Извори блиски со европската куќа

Read More