back to homepage

Рецепти

Рецепт: Салата од рукола и туна

Свежа, колоритна салата… Потребно е: околу 50 г рукола 4 маринирани мали пченки (од конзерва) 60 г маринирани шампињони 1 конзерва туна во солен раствор 1 помала свежа краставица маслиново масло сол Подготовка: – Руколата исчистете

Read More

Рецепт: Пикантни тиквички

Многу вкусни и лесни за подготовка … Потребно е: 4 тиквички зелени и жолти 1 средно голема главица кромид 1/2 чаша (од 150 мл) ситно сецкан свеж копар 1-2 свежи чили пиперчиња 1 лажиче семе

Read More

Рецепт: Пилешко со шафран, леќа и зеленчук

Богатство од мириси и неверојатен вкус… Потребно е: 500 г пилешко бело месо 250 г црвена леќа 100 г корен од целер 70 г корен од пашканат 1 главица кромид 2 моркови 2 лажици маслиново масло 1

Read More

Фритата на индиски начин со само 300 калории

Доколку сте обожаватели на интересни комбинации на вкусови, тогаш сигурно ќе сакате да го пробате овој рецепт. Ако дополнително сте љубители и на индиската зачинета храна, ова е одличен начин

Read More

Рецепт: Компир-пита

Подгответе ја денес оваа вкусна пита… Потребно е:20 г свеж квасец200 мл вода1 лажиче шеќер4 средно големи компири300 г брашнопрстофат свеж рузмарин1 лажиче сол2 лажици маслинов зејтин + за премачкувањеморска солсусам Подготовка:– Компирите измијте ги и варете ги

Read More

Рецепт: Јагода-коцки

Подгответе го овој вкусен колач со јагоди затоа што баш сега е нивното време… Потребно е:6 жолчки6 лажици шеќер6 лажици млеко6 лажици масло6 лажици брашно1 прашок за печиво3 лажици какао во прав за филот:750 г млеко250 г шеќер3 пудинзи од

Read More

Рецепт: Пржени стапчиња од бакалар во пиво

Крцкаво и вкусно… Потребно е:1 кг бакалар (риба)поголема количина масло (во зависност од тенџерето во кое ќе ја пржите рибата)350 г брашно100 г нишесте1 лажица црвен пипер1 лажица сол1 лажиче прашок за печивопрстофат црн пипер350 мл пиво, ладно Подготовка:

Read More

Рецепт: Декоративни солени топчиња

Интересни кремасти топчиња, кои можете да ги декорирате по ваш избор… Потребно е:650 г кисело млеко1 лажиче солгазацедалка Подготовка:– Во киселото млеко додадете едно лажиче сол и измешајте. – Во еден сад

Read More

Рецепт: Слатка пита со суво грозје

Миризлива и неверојатно вкусна … Потребно е: 600 г брашно 30 г свеж квасец 2 лажици шеќер 1/2 лажичка сол 1 јајце 1 жолчка 5 лажици масло 200 мл млеко 200 мл вода за филот: 4 лажици нерастопена свинска маст 4

Read More

Рецепт: Најбрза пита со сирење

Изненадете ги домашните со оваа вкусна пита … Потребно е: 10-12 кори за пита околу 700 г сирење 3 јајца 4 лажици масло 2 полни лажици пченичен гриз 2 лажици кисела павлака 400 мл јогурт сол, по вкус

Read More

Рецепт: Златиборска пита со сирење

Вкусна, крцкава традиционална пита… Потребно е: 10 листа за пита со средна дебелина за првиот фил: 2 белки 350 мл јогурт 200 мл масло 1 чаша (од 200 мл) брашно 1 прашок за печиво сол за

Read More

Рецепт: Торта со вино и чоколадо

Ароматична и многу вкусна чоколадна торта … Потребно е: за кората: 250 г мелени ореви 200 г шеќер 200 г брашно 1 ванилин шеќер 1 прашок за пециво 1/2 лажиче сода бикарбона 1 лажиче цимет малку мелено каранфилче

Read More

Рецепт: Туна салата со ајвар

Додека уште имате по некоја тегла од минатогодишниот ајвар … Потребно е: 2 големи конзерви туна во парченца 8 лажици ајвар 4 лажици сенф 1 главица кромид, ситно сецкан 3 чешниња лук, истолчени 3 кисели краставички,

Read More

Рецепт: Намаз од чоколадо и лешници

За сите љубители на чоколаден крем еве еден лесен рецепт како истиот да го подготвите дома … Потребно е: 400 г лешници 300 г темно чоколадо 200-250 мл слатка павлака Подготовка: – Ставете

Read More

Рецепт: Мини говедско Велингтон (по рецепт на познатиот готвач Џејми Оливер)

Идејата за овој рецепт е добиена од познатиот рецепт за бифтек Велингтон. Овде наместо говедски бифтек, се користи мелено говедско месо во комбинација со мелен ким и кари прав. Наместо

Read More