back to homepage

Пари

Цената на бензините се зголемува, дизелот поевтинува

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави цените на горивата – од вечерва на полноќ цените на бензините се зголемуваат за 1.50 денари, дизелот поевтинува 0.50 денари Во согласност со методологијата

Read More

Бешлиев: Извозот во Русија без проблеми, прифатени сертификатите со новото име на државата

Руските царински власти потврдија дека увозот на македонски производи се реализира без никаков проблем. Три камиони свежо овошје и зеленчук или околу 60 тони веќе ја поминале границата со декларација

Read More

Ангеловска-Бежоска: Развојот на секторот финтек може да доведе до бројни придобивки во економиите на Централна и Југоисточна Европа

 Во изминативе години се забележува побрз раст на секторот финтек во Централна и Југоисточна Европа, иако тој значително заостанува зад оној во развиените економии. Финансиските иновации поттикнати од финтек-компаниите во

Read More

Брегу: Економскиот раст на Западен Балкан станува тренд

Позитивната економска перспектива на Западен Балкан е недискутабилна, а просечниот раст на БДП во 2020 година се очекува да биде близу 4 отсто. Ова во Сараево го изјави генералната секретарка

Read More

Ако не потпише Иванов, ќе следува драстично поскапување на дериватите

Доколку до осми мај Претседателот на државава Ѓорге Иванов не ги потпише измените на Законот за енергетика, дериватите во земјава драстично ќе поскапат. Од Регулаторната комисија за енергетика за Алсат

Read More

АНАЛИЗА: Седум милиони евра за регионален развој – како се дели државниот колач?

Вкупно 6,9 милиони евра годинава се планирани да се потрошат  за поттикнување рамномерен регионален развој во земјава. Парите се наменети за осум плански региони, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Само за финансирање на

Read More

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за кредитите за физички лица

НЛБ Банка во периодот од 11.03.2019 до 31.05.2019 година води промотивна кампања за сите кредити за физички лица. Во рамки на промотивната понуда Банката нуди нови потрошувачки и станбени кредити со пониски каматни стапки.

Read More

Народната банка ја намали основната каматна стапка на ниво од 2,25 отсто

Народната банка ја намали основната каматна стапка за 0,25 проценти поени, односно од 2,50 на 2,25 отсто. Одлуката е доенсена вчера на редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

Read More

Запрена истрагата за двајца директори на НЛБ банка и екс градоначалникот Талески за случајот „Банки“

Директорите на НЛБ банка, Ѓорѓи Јанчевски и Љубе Рајевски, ексминистерот за животна средина Томе Тромбев и поранешниот градоначаник на Битола, Владимир Талески, како и уште четири лица, се спасија од

Read More

Анѓушев: Креирана е наједноставна и најтранспарентна постапка за инвеститорите за изградба на фотоволтаици

Креиравме транспарентна и конкурентна постапка за инвеститорите што сакаат да градат фотоволтаици, изјави вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев во дневникот во 1 ТВ, каде посочи дека има голем интерес

Read More

АНАЛИЗА: Работниците чекаат повисок минималец, бизнисмените и Владата на различни позиции!

Бизнисот не е подготвен за ново зголемување на минималната плата, Владата прави пресметки а стопанствениците предупредуваат на натамошен раст на трошоците што ќе се одрази врз ликвидноста во приватниот сектор, пишува

Read More

Тевдовски: Со новиот закон за јавни набавки се подобрува вклученоста на малите претпријатија во набавките

Со новиот Закон за јавни набавки, што ќе стартува од април, се воведуваат низа мерки што ги подобруваат условите за вклученост на малите и средни претпријатија во јавните набавки, бидејќи

Read More

Граѓаните сè уште го сакаат традиционалниот начин на плаќање во кеш

Македонските граѓани сè уште традиционално сакаат да плаќаат во кеш. Новите електронски плаќања, преку интернет, користејќи го компјутерот или мобилниот телефон, иако нудат предности, сè уште не се многу прифатливи.

Read More

„Стандард енд пурс“ го потврди кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ-, со стабилен изглед

Aгенцијата „Стандард енд пурс“  (“Standard and Poor’s”) соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Северна Македонија ББ-, со стабилен изглед. Според извештајот, решавањето на спорот со името е круцијален позитивен

Read More

Априлската минимална нето плата се зголемува на 12.507 денари

Минималната бруто плата се усогласува за 3,3 проценти и ќе изнесува 17.943 денари, односно нето 12.507 денари, најави денеска Министерството за труд и социјална политика. Согласно со Законот за минимална

Read More
view more articles

Актуелно