back to homepage

Мозаик

Најчестите митови и причини за побелување на косата

Научниците и дерматолозите откриле кои се најголемите митови што со години ги слушаме за белата коса. Истовремено, тие откриле и како можете да го спречите раното појавување на бели влакна,

Read More

Првиот Интернационален тату фестивал во Скопје

Во малата сала во “ Борис Трјаковски’ утре ке се одржи првиот тату фестивал во Скопје. На фестивалот  ќе земат учество тату мајстори од цела Евроопа. Програмата ќе трае два

Read More

12 прехранбени продукти кои можат да имаат чудно влијание врз вашата психа

Денес навистина се прославува трендот на здрава исхрана. Повеќето луѓе внимателно ги проучуваат состојките на сите намирници што ги купуваат и знаат што е добро, а што не за нивното

Read More

Американски турист платил 591 евра за шест порции лигни во ресторан на Миконос

Атина, 23 мај 2019 (/) – Турист од САД во ресторан на грчкиот остров Миконос платил 836,20 евра за три салати Цезар, шест порции лигни, шест големи локални пива, две

Read More

Нова серија со подобри првични оценки од „Игра на престоли“ и „На лош пат“

Лос Анџелес, 23 мај 2019 (/) – Новата серија на ХБО, „Чернобил“ веќе ја прогласуваат за една од најдобрите серии за годинава, а по само три епизоди (од вкупно пет), на ИМДБ веќе има

Read More

Патување без граници – запознајте го селото Шенген

Многу туристи мислат дека Шенген е само име на виза. Не сфаќаат дека е мало погранично место во Луксембург кое стана симбол за патување без граници во ЕУ. Место кое

Read More

Виртуелен Путин – водител на забавна емисија на Би-Би-Си

Лондон, 23 мај 2019 (/) – Компјутерски генериран тридимензионален лик на Владимир Путин ќе биде водител на комична интерактивна емисија на Би-Би-Си, заедно со британскиот политички коментатор Алистер Кембел. Две кратки пилот-епизоди на

Read More

Ќофтенца од мисиркино месо и тиквички

Подгответе ги овие вкусни мали ќофтенца од мисиркино месо и тиквичка и нема да се покаете… Потребно е:1 помала главица кромид400 г мелено мисиркино месо1 јајце1/2 лажичка солмалку црн пипер1 средна тиквичка2-3 лажици лебни трошкиуште малку лебни трошки

Read More

„Фејсбук“ развива сопстевна вештачка интелигенција со помош на роботи

Лос Анџелес, 22 мај 2019 (/) – „Фејсбук“ не е компанија која некој би ја поврзал со развој на роботиката, но токму тоа е еден од клучните сектори – проектни експерименти со роботи

Read More

Што може да направат за своите деца родителите кои одлучиле дека разделбата е неизбежна?

Мајката и таткото може да имаат добри причини за развод. Но, мора да бидат свесни дека дури и кога нивната врска ќе престане, тие остануваат родители. Кога семејството се распаѓа,

Read More

Финалето на „Игра на престоли“ го гледале рекордни 19,3 милиони луѓе

Последната епизода на „Игра на престоли“ викендов ја гледале 19,3 милиони луѓе, што е за речиси еден милион повеќе од рекордот поставен минатата недела. Воедно, ова е и апсолутен рекорд

Read More

Епл може да се соочи со големи проблеми поради Хуавеј, предупредуваат аналитичари

Вашингтон, 21 мај 2019 (/) – Откако американската администрација го стави кинески Хуавеј на црната листа на компании, со големи проблеми може да се соочи домашниот Епл, предупредуваат аналитичари. Акциите

Read More

Почина мажот од најстарата брачна двојка во светот

Токио, 21 мај 2019 (/) – Јапонецот Масао Мацумото, мажот од најстарата брачна двојка во светот, почина на возраст од 108 години. Вкупната возраст на Масао и неговата сопруга Мијако е скоро 210 години

Read More

Диети препорачани од СЗО

Њујорк, 21 мај 2019 (/) – Стручни лица од Светската здравствена организација, анализирале 41 режим на исхрана, па направиле листа на најдобрите диети. Топ-листата е составна врз основа на неколку фактори, како што се

Read More

Тестовите на 5Г интернет-брзината ги уриваат ограничувањата

Лос Анџелес, 20 мај 2019 (/) – Според најавите на операторите, комуникациската 5Г-мрежа ќе овозможи масовно интернет-вмрежување и целосна трансформација на животот и работата на луѓето во „паметното“ дигитално општество. Иако комерцијалната употреба на

Read More