back to homepage

Македонија

ВИДЕО: Не ми паѓа на памет да си дадам оставка

Не ми паѓа на памет да си дадам оставка, јас сум доблесен! Ако држевме лекција на успешност оваа влада и овој премиер, тоа го направија. Не гледам никаква причина Зоран

Read More

Ципрас најави предвремени избори во Грција

По дебаклот на Сириза на европските избори, грчкиот премиер Алексис Ципрас најави предвремени избори во Грција.   Предвремените избори во Грција, според информации на ДВ на грчки јазик, ќе се

Read More

Заев: Ветивме промени и се случуваат, тргнавме од нашиот двор

Целиот извршен одбор на СДСМ, сите шест потпретседатели, генералниот, организацискиот и меѓународниот секретар, како и координaторката на Форумот на жени се разрешени вечерва на седницата на Централниот одбор на партијата. Ова

Read More

Разрешена и Цветанка Ласкова – координаторката на Форумот на жени

Целиот извршен одбор на СДСМ, сите шест потпретседатели на партијата, генералниот, организацискиот и меѓународниот секретар, како и коордианторката на  Форумот на жени се разрешени вечерва на седницата на Централниот одбор

Read More

Заев: Ќе има реконструкција на влада

На новинарско прашање кои министри ќе бида променети, премиерот Заев изјави дека ќе има реконструкција на владата. Наскоро повеќе.

Read More

Заев: Љупчо Николовски нема повеќе да биде министер за земјоделие, шумарство и водостопанство

-Љупчо Николовски нема повеќе да биде министер за земјоделие, туку ќе биде генералниот секретар на СДСМ, наместо претходниот Александар Кирацовски-изјави претседателоет на СДСМ, Зоран Заев по вечерашниот Централен одбор на

Read More

(ВО ЖИВО) Заев за смените на потпретседателите

(ВО ЖИВО) Заев за смените на потпретседателите ВЕСТИ Posted by 1tv.mk on Недела, 26 мај 2019

Read More

Втората „метла“ ги „смете“ и генералниот и организацискиот секретар на СДСМ

  Партиски извори и официјално за 1ТВ п потврдија дека на централен е разрешен и генералниот секретар на СДСМ Алексндар Кирацовски, како и Миле Зечевиќ кој беше организациски секретар на

Read More

Разрешување на сите потпретседатели на СДСМ

Шесте потпретседатели на СДСМ ќе бидат разрешени како дел од чистката што ја најави премиерот Зоран Заев, пренесе Фокус повикувајќи се на неофицијални информации. Потпретседатели на СДСМ се: Фросина Ременски,

Read More

Централниот одбор на СДСМ доби нов претседавач

На денешната седница на Централниот одбор СДСМ е променет претседавачот Пеце Мирчески. На негово место е поставена Соња Карапеч од Битола. Таа е директор на Студентскиот дом „Кочо Рацин” во

Read More

Кадровските смени и резултатите од изборите тема на ЦО на СДСМ

Резултатите од претседателските избори и можните кадровски смени во партиските редови, но и во извршната власт се тема на вечерашната седница на Централниот одбор на СДСМ што почна во седиштето

Read More

Ципрас: Денеска е убав ден, ден на демократијата, но и ден на одговорност за сите

Денеска е убав ден, ден на демократијата, но и ден на одговорност за сите, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас откако гласаше. Дописничката на МИА од Атина го посети гласачкото место

Read More

Починал од струен удар во обид да смени греач на шпорет

Од струен удар почина 42-годишно лице Д.П. вчера во 12:10 часот на улицата „5“ во селото Визбегово при обид да смени греач на електричен шпорет во кујна, информираат од СВР Скопје кои

Read More

Протестен моторизиран карван против рудникот Иловица-Штука

Активисти против отворањето на рудникот Иловица-Штука денеска организираа протестен моторизиран караван низ улиците на Струмица и населените места. Според организаторите, ова е предупредувачки протест и показна вежба што евентуално би

Read More

Четири лица повредени во судар меѓу такси и „бмв“ на бул. „Борис Трајковски“,

Четири лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случи ноќеска на булеварот „Борис Трајковски“ во која се судрија „бмв 320 ци“ и „фолксватен пасат“- такси возило. Министерството за внатрешни

Read More