back to homepage

Култура

„Златна камера 300“ за француската кинематограферка Хелен Лувар

„Златна камера 300“ на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ меѓу 12 филма во конкуренција освои франуцуската кинематограферка Хелен Лувар  за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. „Сребрена

Read More

Со филмот „Манаки – приказна во слики“ завршува ИФФК „Браќа Манаки“

 Со доделување на фестивалските награди, врачување на Златна „Камера 300“ за животен опус на кинематограферот Јоргос Арванитис и со проекција на филмот „Манаки – приказна во слики“, вечерва во Битола

Read More

Во Битола притигна добитникот на златна „Камера 300“ за животно дело, Јоргос Арванитис

Синоќа во Битола пристигна вториот лауреaт на 40 –тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“,  Јоргос Арванитис, еден од најважните европски кинематографери на сите времиња, чија работа ги

Read More

Мастерклас со лауреатот Ед Лакман на ИФФК „Браќа Манаки“

 Првата половина од јубилејното издание на ИФФК „Браќа Манаки“ се заокружува со мастерклас на добитникот на наградата „Златна камера 300“ за животен опус, која годинава му припадна на Ед Лакман,

Read More

Фатих Акин и Рајнер Клаусман – специјални гости на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Сакам пријатели и пријателства, сакам да учам и многу да работам, рече германскиот актер, режисер и сценарист со турско потекло Фатих Акин, специјален гостин на ИФФК „Браќа Манаки“. Во интерактивен

Read More

Светски познатиот режисер Фатих Акин пристигна во Битола

 Во  Битола пристигна специјалниот гостин на 40-от ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин. Добредојде на фестивалот на филмската камера на Акин му посака Гена Теодосиевска која најави дека

Read More

Претставено жирито на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

Денешниот фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставувањето на жирито кое ќе одлучува за добитниците на наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера 300. -Годинава членови на жирито се: Ед

Read More

На „Браќа Манаки“ денеска разговори со кинематограферот на Алмодовар, Алкаине, Љупчо Константинов и Џим Шеридан

По вчерашното свечено отворање на јубилејното 40 – то издание на ИФФК „Браќа Манаки“, денеска имаше средби со големите филмски имиња како кинематограферот Хозе Луис Алкаине и ирскиот режисер и

Read More

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман и „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на Љупчо Константинов

Битола започна да дише со фестивалот „Браќа Манаки“. На црвениот килим пред Центарот за култура поминаа бројни странски и домашни филмски работници, режисери, кинематографери, членови на меѓународното жири како и

Read More

Словенечката 10-часовна претстава „Сѐ уште без наслов“ денеска од 11 часот на МОТ

По синоќешното отворање на 44. Млад отворен театар, на фестивалската програма денеска е необичен проект за театарската публика – претстава што трае десет и пол часа. Екипа од 13 актери

Read More

Инклузивна претстава „Пепелашка“ на отворената сцена во Домот на млади во Штип

Инклузивна претстава „Пепелашка“, во која главните улоги ги играат деца со попреченост ќе биде изведена денеска на отворената сцена во Домот на млади во Штип. Претставата е подготвена од танцовото

Read More

„Оваа зграда зборува (на)вистина“ го отвора 44. Млад отворен театар

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворен 44. Млад отворен театар со македонска премиера на уметничкиот проект „Оваа зграда зборува (на)вистина“ на Филип Јовановски, кој летово

Read More

Лауреатот на Златна камера 300 за животно дело Едвард Лакман пристигна во Скопје

Eден ден пред почетокот на 40-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, во Северна Македонија пристигна Едвард Лакман, годинашниoт лауреат на Златна камера 300 за животно

Read More

„Звуците на чаршијата“ по 13-ти пат

Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 16, 17  и 18 септември (понеделник, вторник и среда) ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел, веќе неколку

Read More

Концерт посветен на Џими Хендрикс вечерва во „Станица 26“

Блуз и соул фестивалот вечерва од 21 часот во „Станица 26“ ќе почне со концерт на италијанско-американскиот четиричлен состав „Leon Hendrix & Fulvio Feliciano Band“ предводен од блуз и рок-гитаристот

Read More