back to homepage

Култура

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Избор на критиката за документарци во САД

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) освои две награди на Избор на критиката за документарци во САД (Critics’ Choice Documentary Awards), кои беа доделени вчеравечер (10 ноември) во Њујорк. На режисерите

Read More

Османли: Со фаворизирањето фестивалска култура, Министерството за култура ги заборави авторските и уметничките трудови

Со фаворизирањето фестивалска култура, Министерството за култура ги заборави авторските и уметничките трудови, критикува писателот и новинар Томислав Османли. „Во оваа Влада се сменија тројца министри за култура, од кои

Read More

Доминго нема да пее во Јапонја поради секс-скандалот

Оперскиот пејач Пласидо Доминго нема да настапи на предолимписките културни свечености во Јапонија, соопшти Организациониот одбор за Олимпијадата во Токио идната година. Доминго одлучил да не настапи на оперскиот настап

Read More

„Мустаќлии“ – изложба во мала станица во контекст на Movember

На14-ти Ноември во 20 часот во Mала Станица во пресрет на месецот ноември, или во контекст на месецот на подигнување на свеста за машкото здравје и глобалната кампања на пуштање

Read More

„Ефектот на среќа“ ќе го отвори „Синедејс“ на 7 ноември

Oд 7 до 15 ноември 2019 година, во организација на Младинскиот културен центар ќе се одржи осумнаесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“. Годинава е најавен и специјален „Off

Read More

Во МСУ се отвора изложбата „Бау1хаус” на берлинскиот фотограф Жан Молитор

Утревечер, со почеток во 20 часот, во Музејот на современа уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Бау1хаус” на берлинскиот фотограф Жан Молитор. Изложбата се реализира во соработка со Амбасадата

Read More

Творештвото на македонски автори претставено пред турската читателска публика и издавачи во Истанбул

– Министерот за култура Хусни Исмаили кој деновиве престојува во работна посета на Истанбул, Република Турција, синоќа во Музејот на уметноста присуствуваше на настанот на кој беше претставено творештвото на повеќе македонски автори во рамки на 38. Меѓународен саем на книгата во овој град. Како што соопшти денеска Министерството

Read More

Македонска премиера на „Врба“ на Манчевски, од утре филмот во кината низ земјава

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски „Врба“ вечерва премиерно беше прикажан пред македонската публика, неполни две недели по светската премиера на Филмскиот фестивал во Рим. Официјалното прво прикажување се

Read More

Поетите од светот – градители на мостовите на пријателства меѓу сите народи и култури

Деновиве, благодарејќи на ефикасноста и експедитивноста но извонредно професионалниот однос на Академиски печат од Скопје, беше објавена една многу интересна збирка на стихови за нас, од поет што на повеќето

Read More

Редок портрет на младиот Моцарт оди на аукција

Портрет на композиторот Волфганг Амадеус Моцарт на 13-годишна возраст, ќе биде ставена на наддавање во аукциската куќа „Кристи“ во Лондон. Ова е една од ретките слики изработени додека познатиот музичар

Read More

Стварно ли ни требаат машки херои во женска верзија?

Зошто да не правиме нови наративи со сосема нова динамика и заплет, какви до сега не сме виделе? Зошто да не почнеме да си ги градиме визиите за нов подобар

Read More

Албанија се попишмани, не му ја донира на УНЕСКО иконата „Воскрение на Свети Лазар“

Албанската Влада ја поништи одлуката, што ја донесе пред една година, со која на УНЕСКО требаше да му ја донира иконата „Воскресение на Свети Лазар“. Врз основа на новодонесена одлука

Read More

Македонски автори на саемот на книгата во Истанбул

Во рамките на Меѓународниот саем на книгата во Истанбул, Турција во Сабота на 2 Ноември 2019 година со почеток од 17:30 часот, македонските автори Славица Гаџова Свидерска, Петар Андоновски, Фросина

Read More

Изложба „Скопска стрип акција 2019“

Во Галеријата „КО-РА“ во Скопје вечерва ќе се одржи стрип-изложба „Скопска стрип акција 2019“ на која ќе бидат изложени подобрите стрип дела од македонските автори од меѓународниот конкурс на стрип

Read More

„Нефер свет“ и „Поликсени“ го затвораат Фестивалот на грчки филм

Со проекцијата на филмовите „Нефер свет“ на Филипос Цитос и „Поликсени“ на Дора Масклавану денеска завршува годинашното издание на Фестивалот на грчки филм и култура. Во 18 часот во кино

Read More