back to homepage

Избор

Скопје и околината може да очекува двојно повеќе жешки денови до 2065 година

Скопје летово беше во портокалова фаза, а термометрите покажуваа и до 45 Целзиусови степени. Ефектите од глобалното затоплување веќе се реалност и се случуваат, а тоа во иднина само ќе

Read More

Пожарот делумно под контрола, со гаснење ќе се продолжи изутрина

Шумскиот пожар кој избувна претпладнето околу 10 часот на непристапен терен над скопското селото Буковиќ, меѓу селата Буковиќ, Радовиќ и Ласкарци делумно е ставен под контрола. Со гаснење ќе се

Read More

(Видео) Уште гори над Буковиќ

Ветерот и тешко пристапниот терен го отежнуваат гаснењето на пожарот кој изутринава околу 10 часот избувна на непристапен терен над скопското селото Буковиќ, меѓу селата Буковиќ, Раовиќ и Ласкарци. Опожарена

Read More

Костадинов: Мицкоски призна дека се сретнал со еден од осомничените во случајот „Рекет“, споменатиот Зоки Кичеец

Соопштение на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, На прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се сретнал со еден од осомничените во случајот

Read More

Што понатаму?

Со години незамисливо молчевме кога пред наши очи исчезнуваа тешки милијарди наши пари, а тогаш ич не нѐ интересираше политиката, а сега од такт не вади тоа што во убав

Read More

Денеска и утре посвежо, од викендот повторно топло

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо и ветровито со умерен, а долж Повардарието со засилен

Read More

„Педер“ не е карактерна особина, „педер“ го симболизира општеството кое гаи омраза, страв и гадење кон нас, му порачаа на Заев од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија

Реакција на Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија по повод изјавата на премиерот Зоран Заев: Почитуван премиере Заев, ЛГБТИ луѓето зборот „педер“ го слушаат секојдневно; во училиштата, на

Read More

Сексуалната ориентација на криминалците е ирелевантна!

СЕКСУАЛНАТА ОРИЕНТАЦИЈА НА КРИМИНАЛЦИТЕ Е ИРЕЛЕВАНТНА! СЕКСУАЛНАТА ОРИЕНТАЦИЈА НЕ Е ФАКТОР КОЈ ЛУЃЕТО ГИ ТЕРА ДА ПОСТАПУВААТ ПРОТИВЗАКОНСКИ! НЕ СМЕЕ КРИМИНАЛНИОТ УМ НА ЕДНА ИНДИВИДУА ДА СЕ НАЛЕПУВА НА ИЛИ

Read More

Од утре пороен дожд, а од четврток намалување на температурите

Поројни врнежи со грмежи и силен ветер од утре попладне, а заладување за пет до осум степени од четврток, најавува УХМР. Според Управата, утре попладне и во текот на ноќта,

Read More

Денеска до 41 степен, многу високи температури до среда, од четврток мало освежување

Сончево и топло време со многу високи температури од портокалова фаза, што веќе неколку дена ја зафатија целата држава, ќе се задржи до 14 август. Времето денеска ќе биде сончево

Read More

СДК: Обвинителката од СЈО Лиле Стефанова повикана на сведочење во Обвинителството во вторник, по неа ќе се сослушува Катица Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција ја повикало на сослушување во вторник Лиле Стефанова, обвинителката на предметот „Империја“ на СЈО , дознава САКАМДАКАЖАМ.МК. Поканата на Стефанова ѝ била испратена по

Read More

Ја чу дочи

Додека обвинителствата и судовите одмараат, одмара и власта. После 15 август ќе се секираат дека опозицијата работи на тоа упорно да ја врзе аферата „Рекет“ со СДСМ и да ја

Read More

Авторот од „Ла Верита“ и советник на Груевски заедно во раководството на Паневропската Унија

Весникот „Ла Верита“, кој ги објави снимките, меѓу другото, и од разговор меѓу Јордан Камчев и Боки 13, во кој се имплицира вмешаност на специјалната обвинителка Катица Јанева во случајот

Read More

Портокалово ниво на опасност – температурата до 39 степени!

Од жолто ниво на целата територија на државата вчера,  денеска во некои делови е активирано повисоко, портокалово ниво на опасност од високите температури и УВ-зрачење. Предупредувачкото портокалово е активирано за

Read More

Македонија се подготвува за ИЗГОР ЛЕТО – почнува НАЈЖЕШКИОТ бран годинава

Температури до 42 степени, исто така за време на овој најсилен топлотен бран годинава во најтоплите региони истите има услови да се искачат и над 42 степени. Таква е ситуацијата

Read More