back to homepage

Header-Slider

Десните популисти во подем – судбоносни избори за Европа?

Дали опстанокот на ЕУ е доведен во прашање на претстојните избори за Европски парламент? Феликс Штајнер советува смиреност и дава јасна препорака Оној кој деновиве патува низ Германија ќе доживее

Read More

Дебели балкански лаги

Лагите во политиката се балканска спортска дисциплина. Така и Груевски раскажува разговор со Херман ван Ромпуј од 2015 година како „шеф“ на ЕУ, а тој беше претседател на Европскиот совет

Read More

Раскинувањето на Договорот за Казандол законито, пресуди Управниот суд

Скопје, 25 мај 2019 (/) – Раскинувањето на Договорот за Казандол од страна на Владата според Уставниот суд, е законито. Судот донесе пресуда во корист на Владата во врска со

Read More

Заев: „Метлата“ е за тие кои покажаа ароганција, неисполнителност и недостапност за граѓаните

Премиерот Зоран Заев вели дека таканаречената операција „метла“ се однесува на луѓето кои, според него, покажале слабост, недоволна исполнителност, не ги реализирале очекувањата или демонстрирале ароганција и недостапност до граѓаните.

Read More

Шекеринска: Не се сите исти. Павле, алал да ти е!

Вчера немав сила да напишам било што за одлуката на Павле. Тешко ми оди и денес. Се гордеам и жалам за неговата одлука, во исто време. Павле беше многу нешта:

Read More

Расипан телефон: Еролд или Хисен, Муслиу или Мемети?

Името на новиот директор на Агенцијата за разузнавање се најде во разни шпекулации, од кои ниту една нема врска со фактите. За незадоволството на ДУИ, засега, се уште нема официјално

Read More

Според Уставот, Груевски веќе не е пратеник оти неоправдано отсуствува над 6 месеци, Собранието само треба да го утврди одземањето на мандатот

Место Собранието уште веднаш да се повика на Уставот и задачата што му ја дава, опозицијата и власта се подготвуваат за маратонски седници, како на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања, така

Read More

Општинските претседатели на СДСМ за метлата на Заев: Сè за шефот, па и оставка

Заев ги бира, Заев ги разрешува. Речиси сите претседатели на општински организации вршат дополнителни функции како директори во јавни претпријатија и членови во управни и надзорни одбори. ИРЛ разговараше со

Read More

ВМРО ДПМНЕ не го дава пратеникот Груевски? На гласање нема да дојдат ни 8-те независни?!

Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за одземање на мандатот на бегалецот, односно нивниот екс лидер Никола Груевски. Либертас од извори во партијата дознава дека за време на

Read More

ВИДЕО: Павле Богоевски поднесе оставка

Павле Богоевски поднесе оставка на функцијата пратеник на почетокот на денешната комисија за мандатно-имунитетски прашања. „Гласот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе биде мојот последен глас. Оваа одлука

Read More

„Метлата“ стартува – Заев ги разреши сите претседатели на општинските организации на СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите претседатели на општински ограноци на СДСМ. -Синоќа донесов одлуки, а денеска е ред да ги споделам – ќе

Read More

Нимиц: Требаше да го напишам Преспанскиот договор на кинески

Американскиот дипломат Метју Нимиц во разговор за Дојче веле открива што го мотивирало да истрае во долгогодишниот спор за името, кои политичари му оставиле впечаток и каде го јадел најдоброто

Read More

Тајната служба доби адреса: Премиерот!

  Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Политичката дебата што со месеци се одвиваше зад сцената, а сега во фул-монти стил ќе се одигрува на

Read More

Евровизија призна грешка: Тамара освоила прво место од гласањето на жириата

Иако Евровизија заврши минатата недела, Македонија се искачи едно место погоре во финалниот пласман. Имено, имало грешка во гласовите на белоуското жири, која ЕБУ сега ја исправи и Тамара наместо

Read More

ЕУ и САД го поздравија донесувањето на реформските закони од областа на безбедноста

Делегацијата на ЕУ и Амбасадата на САД во земјава го поздравија донесувањето на реформските закони од сферата на безбедноста кои се значајни за евроатлантската интеграција на земјата. -Го поздравувам усвојувањето

Read More
view more articles

Актуелно