back to homepage

Header-Slider

ВИДЕО: Погледнете го моментот кога Албанија ја погоди земјотресот, 67 повредени

Интернетот е преполн од снимки во моментите кога Албанија беше зафатена од силните земјотреси, од кои најсилниот удри околу 16 часот и 5 минути, а беше со јачина од 5,6

Read More

Боки 13 во понеделник, Јанева во вторник на распит кај Русковска

Осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева повторно се повикани на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција. – Бојан Јовановски – Боки 13

Read More

ВИДЕО: Во полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени поголеми количества дрога и оружје

Во координирана полициска акција на 54 локации во 24 градови пронајдени и одземени се поголеми количества дрога и оружје. Во текот на вчерашниот ден, како што информира Сузана Прањиќ Талевска,

Read More

Шведската амбасада за случајот „Давидовски“: Насилството од 27 април останува неприфатливо

Одлуката на Владата на Шведска да ја потврди проценката на Врховниот суд дека не треба да се екстрадира Дејан Давидовски, обвинет во земјава за насилството во Собранието, „не треба на

Read More

Случај „Рекет“: Јанева останува во притвор, сослушувањата продолжуваат

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева осомничена за случајот „Рекет“ останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а обвинителката Вилма Русковска дала негативно

Read More

Една ослободителна и една условна пресуда за екс-градоначалникот на Битола, Владимир Талески, од битолскиот суд

Ослободителна пресуда за кривичното дело несовесно работење во службата му изрече Основниот суд од Битола на екс- градоначалникот Владимир Талески, потврдија од судот за Апла.мк. Овој судски процес се водеше

Read More

(ВИДЕО) Инцидент во Охрид: Дваесетина луѓе се обиделе да го спречат уривањето на дивоградбата

Предмалку во Охрид се случи инцидент во кој учествувала група граѓани која неофицијално ја редводел советникот Нефи Усеини и Полицијата која асистира при уривањето на дивоградбата на улицата Марко Нестороски

Read More

Јанева останува во притвор – одбиена понудената гаранција во имот

Катица Јанева останува во притвор, односно судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а и обвинителката Вилма Русковска дала негативно мислење, односно инсистирала Јанева да остане во

Read More

ЈОРСМ презеде 171 предмет од СЈО

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Јавното обвинителство за

Read More

(ВИДЕО) Истражување: Пратениците со државни пари плаќаат кирии на роднини, кои наместо нив пречекуваат „гости“ во становите

Ги намалија патните трошоци, па сега преку кириите во Скопје им ги полнат џебовите на своите роднини и пријатели. Со новите одлуки на Собранието, тринаесет пратеници од внатрешноста ја искористија

Read More

ВИДЕО: Почна уривањето дивоградби во Охрид, полицијата асистира, сопственикот го нема

На улицата „Марко Несторовски“ во Охрид се урива првата дивоградба за која општината претходно издаде решение, објави Охрид1. Станува збор за куќа која се гради и покрај тоа што нема

Read More

Русковска го бара кртот кој ги раздава записниците за „Рекет“

Обвинителството за организиран криминал и корупција трага по кртот кој го изнесе во јавност записникот од исказот на бизнисменот Орце Камчев, сведок во истрагата за „Рекет“. Обвинителката Вилма Русковска исто

Read More

Уште двајца обвинители од СЈО ќе продолжат да ги застапуваат предметите

Поранешните обвинители во СЈО Стевчо Донев и Елизабета Јосифовска и натаму ќе ги застапуваат предметите „Триста“ и „Тотал“. Пред  Донев и Јосифовска, уште тројца поранешни обвинители во СЈО добија овластување

Read More

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори со ЕУ

Германскиот Бундестаг ќе даде зелено светло за отпочнување на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ, а на седницата која ќе се одржи на 26 септември кога на дневен ред

Read More

Катица Јанева ја дала наредбата за нов пасош на Камчев, судот ја препратил, МВР ја спровело

Против поранешната специјална обвинителка Катица Јанева биле обезбедени докази дека таа, а не судијата на претходна постапка надлежен за „Империја“, дала дозвола МВР да му издаде нова патна исправа на

Read More