back to homepage

Актуелно

(ВИДЕО) 360° Средбата Макрон-Пендаровски во Париз може да донесе пресврт, оптимист е првиот амбасадор во Франција, Луан Старова

Средбата на претседателите Емануел Макрон и Стево Пендаровски може да донесе пресврт во ставот на Франција за отворање преговори за членство во Европската Унија со Северна Македонија и со Албанија.

Read More

(ВИДЕО) Хан за 360°: Не сакам да подгревам надежи за одлука за преговори во март

Еврокомесарот Јоханес Хан не сака одново да ги подгрева надежите дека е можно Европската унија наскоро да донесе одлука за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија.

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Интервјуа со Хан и со Старова – Случај Верушевски – Прогресивен данок – Јавни набавки – Софче од УЈП

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (11 ноември 2019 г.): -Јоханес Хан не е сигурен дека Северна Македонија и Албанија веќе на 19 ноември се враќаат на

Read More

Поцрна ли е Македонија отколку за време владеењето на Грујо?!

Чудно !. Толку ли е црно во Северна Македонија. Само за црнила се зборува. Ниту збор арно не слушна народов. Од црно поцрно. Зар навистина нема искра светлина. Поцрно ли

Read More

МВР го казни обезбедувањето на Мијалков – одземени флешери и хорна од возилото

Обезбедувањето на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков вечерва доби прекршочна пријава поради користење на флешери и хорна на возилото Сеат кое го користи обезбедувањето, објави ТВ24. Од МВР потврдија

Read More

ГАЛЕРИЈА: Макрон го пречека Пендаровски во Париз

„Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот мировен форум, на покана на францускиот претседател Emmanuel Macron, заедно со шефовите на држави и учесници на Форумот, на

Read More

Не е само линданот: Токсични закани демнат од ОХИС

Државата со децении не може да го реши проблемот со закопаниот Линдан во фабриката ОХИС, а деновиве јавноста дозна и за два други отрови кои се закана за граѓаните на

Read More

Анѓушев: Платите и пензиите се зголемуваат поради растот на економските бројки

– Како Влада мора да ги решаваме тековните проблеми, а ако ги прашате стопанствениците човечкиот кадар им е најголемиот проблем со кој се соочуваат и токму затоа создаваме услови за

Read More

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Вицепремиерот Кочо Анѓушев се повлекува од политиката, и после изборите, без оглед на нивниот исход, ќе им се врати на своите компании и на Машинскиот факултет каде што предаваше. Ова

Read More

Српските разузнавачи уапсија Mакедонец и двајца државјани на Србија заради кражба на документација за производство на муниција

Државјанин на Северна Македонија, поранешен инженер во фабриката за муниција „Први Партизан“ и двајца работници, државјани на Србија, уапсени се денеска под сомнение за злоупотреба и примање мито. Како што

Read More

Владата утре ќе ја одржи 164. седница – ова се точките на дневниот ред

Владата утре во рамки на редовната 164. седница ќе ги утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за 2020 година. На

Read More

Алсат: Од 1 јануари зголемување на пензиите за 700 денари

Од извори во Владата Алсат дознава дека најверојатно од 1 јануари следнава година, пензиите за сите корисници ќе се зголемат за 700 денари. Тоа се само два дена пред да

Read More

МЖСПП: Реконструкција на улица причина за зголемени вредности на ПМ10 во Тетово

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека реконструкција на улица во Тетово и создавањето дополнителни количини прашина е причина синоќа да има 801 микрограми на метар кубен ПМ10

Read More

Парите од скенираните фискални сметки ќе се префрлаат од 1 декември

Меѓу први и 15 декември треба да легнат првите пари на скенирачите на фискални сметки. 3,5 милиони евра е сумата која треба да легне на трансакциските сметки на граѓаните кои

Read More

Ѓорѓевиќ: На Србија и претстои долг процес за да се реализира договореното во Охрид

За да се спроведе Договорот меѓу Србија, Северна Македонија и Албанија, во делот поврзан со заедничките работни дозволи, Србија мора да го измени Законот за вработување на странци и Законот

Read More