back to homepage

Став

Сите сме губитници!

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: И додека најголем дел од опозицијата во етничкиот македонски политички блок е очајно заглавен во проѕирните обиди да ја

Read More

Македонија ќе игра руски рулет

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Скопската Котлина опколена со планини кога нема ветер да ги оддува отровите е меѓу најзагадените подрачја во светот. Оваа стравотна,

Read More

Амнестија да, помирување не

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Пратениците најдоа решение како да се направи трговијата со гласови за амнестија и, да немате дилеми, таа ќе се направи.

Read More

Во државава имаме сѐ освен образование, таков впечаток се добива нели?

Далеку сме ние од сѐ и некако бавно се движиме по скалата нагоре за подобар живот, но сепак постои нешто што најмногу ме вознемирува а верувам и многу други граѓани

Read More

Немир

Последниот голем творечки циклус на Петар Хаџи Бошков – еден од најистакнатите современи македонски ликовни уметници, ако не и токму најголемиот! – носеше назив „мир и немир“. Впрочем, и неговата

Read More

Кога загадувањето е како земјотрес

Можеби е дојдено време и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да ЗАЧЕПАТ со своите секојдневни партиски препукувања за загаденоста на воздухот во Скопје и Македонија! Доста веќе од тој мизерен пинг-понг со

Read More

Сетете се дека нѐ сакавте

Драги пријатели и идни сојузници, не ви се чини дека малку премногу и малку предолго ја оставате оваа држава на ветрометина? На милост и немилост на нејзините отворени негатори? Опасно

Read More

Капитулација на Министерството за здравство пред приватно-јавно партнерство или нова невозможна мисија со веќе познат крај?

Во последниве денови сме сведоци на можеби уште една катастрофа кога се во прашање реформите во здравството, бидејќи министерот преценил дека оваа реформа  му е потребна на нашето здравство а

Read More

Балканот масовно се иселува, но не сака мигранти

„За мојата генерација иселувањето не претставува никаков избор, тоа е нешто што се подразбира“. Ова во една шведска телевизиска репортажа од Грција го вели млада високообразувана Гркинка, која посетува настава

Read More

Али, задрогаз од Зајас

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Орданоски за Цивил Медиа: Во викенд-интервјуто на Радио Слободна Европа на македонски јазик, на прашање на колешката Фросина Димеска за тоа дали мисли

Read More

Деца на колапсот

Зошто граѓаните во Србија и во соседството дозволуваат власта да си игра со судбината на нивните деца? Зошто обидите за отпор кон неправдата, беззаконието и самоволието завршуваат со изневерени очекувања?

Read More

Кој е мотивот за глупостите на Каракачанов кон Македонија?

Зошто поранешниот агент на тајната служба на комунистичка Бугарија и сегашен министер за одбрана, кој е инаку образуван и информиран човек, прави нешто толку глупаво и опасно Кога еден министер

Read More

Стани за себе и за другите. Денеска!

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Секој ден се разминуваме со луѓе прегазени од системот, понижувани и малтретирани, оштетени од ненаситни газди и ладнокрвни директори,

Read More

Да не им продаваме на Грците византиски игри

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Како да забегуваат новите и старите уставотворци и уставобранители. Впечаток е дека луѓево заборавија дека се работи за неколку уставни

Read More

Жолти елеци и зелени гајби

Ви пренесуваме дел од колумната на Ѕвездан Георгиевски за Призма: Протести ја потресуваат Франција, протести ја потресуваат Македонија… Добро, шега, шега… Овој груб цинизам ми падна на памет кога го

Read More