back to homepage

Спорт

Ангеловски пред дуелот со Лихтенштајн: Играме за голема цел

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски на официјалната прес-конференција пред утрешниот натпревар со Лихтенштајн од Лига на нации во Вадуц, изјави дека верува во репрезентацијата, а ќе избере фудбалери

Read More

Наместени фудбалски натпревари: Условно ослободени двајца Македонци

Агентот Дејан Сиљановски и Марија Богојевска, партнерка на агентoт Дејан Вељковиќ, се условно ослободени денеска во случајот со наместени фудбалски натпревари, соопшти белгиското федерално обвинителство. Сиљановски е ослободен по исплатена

Read More

Солари и официјално тренер на Реал Мадрид

Аргентинскиот тренер Сантијаго Солари официјално го презеде Реал Мадрид, објави клубот. Во последните 15 дена тој ја извршуваше должноста привремен тренер, но денеска Реал требаше да објави име кое трајно

Read More

Ферстапен го нападна Оконон и доби казна (видео)

Пилотот на „Ред Бул“ Макс Ферстапен го нападна колегата од „Форс Индија“ Естбан Оконон по трката за Големата награда на Бразил и доби казна два дена добротворна работа за ФИА. Холанѓанецот синоќа

Read More

Вардар поразен од Барселона во Скопје

Македонскиот ракометен шампион Вардар доживеа пораз во СЦ „Јане Сандански“ со 26:30 (9:13) од Барселона во рамките на седмото коло на ракометната Лига на шампиони. За тимот на Гарсија Парондо

Read More

Нејмар: Уморен сум од злонамерните медиуми

Бразилската ѕвезда Нејмар реагира на најновите вести по негова адреса. Тие велат дека во неговиот договор со ПСЖ постојат многу привилегии. Една од нив е дека тој добива 375.000 евра

Read More

ПМФЛ: Вардар поразен од Шкупи во „Чаир“

Екипата на Вардар денеска го доживеа и вториот пораз сезонава во Првата македонска фудбалска лига, откако во 14.коло од шампионатот беше минимално поразена од Шкупи на теренот во „Чаир“ со 1:0 (0:0). Единствениот погодок

Read More

Ѓоковиќ со награда за камбек на годината

Светскиот рекет бр.1, Новак Ѓоковиќ доби две од годишните награди на Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП). Србинот ќе ја добие наградата за тоа дека завршува како прв на листата, како

Read More

Ибрахимовиќ: Многу европски клубови ме бараат, но среќен сум во Лос Анџелес

Една од најинтересните трансфер саги оваа зима ќе биде евентуалното враќање на Златан Ибрахимовиќ во Милан. „Росонерите“ веќе објавија дека го сакаат, агентите на клубот не ги негираат разговорите, но

Read More

Брестовац: Слаба агресивност во одбраната и очајна реализација

Тренерот на Металург, Данило Брестовац, по поразот од Спортинг (31:24) вчеравечер во Лигата на шампионите, упати критики до своите избраници за слабата ефикасност. – Спортинг нè не надигра. Ние добро

Read More

Ангеловски повика 21 фудбалер за дуелите со Лихтенштајн и со Гибралтар

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски го соопшти списокот на фудбалери за последните два натпревари од групата во Лига на нации. За натпреварите против Лихтенштајн на 16 ноември во

Read More

УЕФА го казнува Милан со 20 милиони евра

Италијанскиот гигант Милан се соочува со казна од 20 милиони евра од Европската фудбалска федерација поради прекршување на правилата за финансискиот фер плеј, (ФФП) пишува весникот „Република“. Седумкратниот европски шампионат

Read More

Роналдо: Им подаривме победа на Јунајтед

Кристијано Роналдо го постигна својот првенец во дресот на Јувентус во Лигата на шампионите, но тоа не беше доволно да се избегне поразот од Манчестер. И покрај доминацијата во текот

Read More

1ТВ дебата: Како да се искорени говорот на омраза меѓу навивачките групи во Македонија?

Ширење говор на омраза, националистички пароли, недолично однесување и вулгарни пораки , натаму се на менито на навивачките групи во Македонија. Изминатиот викенд Тетово беше во центарот на вниманието откако

Read More

Мурињо за провокацијата кон навивачите на Јувентус: Сакав да ги слушнам погласно

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо ја објасни неговата реакција по синоќашната победа над Јувентус во Лигата на шампионите остварена во последните пет минути. Манчестер доби речиси изгубен натпревар по

Read More