back to homepage

Свет

Од пред грчкиот Парламент собрани 86 вреќи отпад по тричасовните инциденти во неделата

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи отпад, објави грчката новинска агенција, повикувајќи се

Read More

Ајфеловата кула привремено затворена поради снег

Ајфеловата кула денеска е привремено затворена поради обемни врнежи снег, соопшти администрацијата на споменикот. Пристапот на туристи до Ајфеловата кула постојано се забранува во услови на лошо време. Локалните власти

Read More

Рекордно високи температури во Австралија

Австралија се соочува со рекорно високи температури што надминуваат и над 40 Целзиусови степени, а меторолозите најавуваат дека жешкиот бран ќе продолжи најмалку уште во наредните пет дена. Според метеорологот

Read More

Форум во Давос без главните светски лидери – разговор во Студио 1

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие теми во денешното отворено студио, Кристина

Read More

Двајца загинати при уривање на руски бомбардер Ту-22М3

Руски авион бомбардер од типот Ту-22М3 се урна денеска при слетување на аеродором во реонот на градот Мурманск, при што загинаа двајца од четворицата членови на екипажот на леталото, соопштија

Read More

Заврши состанокот Весели-Харадинај-Коснет за таксата за увоз од Србија

Американскиот амбасадор во Косово, Филип Коснет прв ја напушти зградата на косовското Собрание, каде што одржа состанок со парламентарниот спикер Кадри Весели и премиерот Рамуш Харадинај во врска со таксата

Read More

Договорот од Преспа помина на Комисија, утре на пленарна седница во грчкиот Парламент

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи Комисијата за надворешни работи и одбрана на грчкиот Парламент го усвои нацрт-законот според кој се ратификува

Read More

Ципрас со видео порака: ,,Вистината за Преспанскиот договор”

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, објави видеопорака до граѓаните во Грција, во која истакнува дека дошло време да се изнесат фактите за Преспанскиот договор и да се дознае вистината. „Со преспанскиот

Read More

СЗО: Мигрантите и бегалците во Европа се поранливи на болести

Мигрантите и бегалците можат да бидат подложни на преносливи и непреносливи, како и хронични болести, поради сиромаштија или промена на животниот стил со намалени физички активности и помалку конзумирање здрава

Read More

Руската полиција уапси пијан човек кој киднапирал авион

Руската полиција уапси пијан човек кој му се заканувал на членовите на екипажот на патнички авион што летал од сибирскиот град Сургут кон Москва, присилувајќи ги да го спуштат авионот

Read More

ЕК: Сѐ уште нема доволно појаснувања од Лондон за Брегзит

Европската комисија го поздравува укинувањето на планираната такса за граѓаните на ЕУ кои сакаат да престојуваат во Обединетото Кралство по Брегзит, но тоа не претставува напредок во преговорите, изјави денеска

Read More

Јулија Тимошенко најави кандидатура за претседател на Украина

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко денеска најави дека ќе се кандидира за претседател на Украина на претстојните претседателски избори во земјата. Во обраќање на Конгресот на нејзината конзервативна партија Сеукрански

Read More

Весели: САД остануваат најголемиот пријател и стратешки партнер на Косово

Косово е решено засекогаш да го зачува стратешкото партнерство со САД и ова нема да се смени никогаш, изјави претседателот на косовското Собрание Кадри Весели, по денешната средба со премиерот

Read More

Рекордно висок број на убиства во Мексико во 2018 година

Во 2018 година во Мексико се регистрирани 33.341 убиство што е највисока цифра за државата откако се води статистика во 1997 година. Претходната, 2017 година веќе беше рекордна со 28.866

Read More

ЕК: Амнестија за корумпираните политичари би била чекор назад за Романија

Портпаролот на Европската комисија, Маргаритис Схинас денеска истакна дека амнестијата за корумпираните политичари во Романија би бил „чекор назад” за земјата. Како што јави дописничката на МИА од Брисел, ова

Read More