back to homepage

Пари

1ТВ дебата: Реформите на даночниот систем – гласови или економија?

Инфлацијата е стабилна. Каква е состојбата во македонската економијата? Зголемувањата на цената на нафтата зависи од берзанските движења и односот долар – евро, а не од расположението на Владата  –

Read More

Донесени законските измени за трет анекс на Договорот за автопатот Кичево – Охрид

 Собранието на Република Македонија во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 65. седница едногласно со 55 гласови „за“ го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот

Read More

Дизелот и бензините поевтини од три до 4,5 денари по литар

Цената на бензините од полноќ ќе се намали за 4,5 денари, на дизелот за три денари, а на екстра лесното гориво за 3,5 денари, најави претседателот на Регулаторната комисија за

Read More

Заврши денешната расправа за ребалансот на Буџетот, ќе продолжи утре

Собраниската комисија за финасирање и буџет ја заврши денешната расправа по Предлог-измените и доплнувањата на Буџетот за 2018 година во второ читање. Расправата ќе продолжи утре во 11 часот. Во

Read More

Надминување на проблемите за подобра бизнис клима, побараа стопанственици од Анѓушев 

Надминување на проблемите за подобра бизнис клима, побараа стопанственици од Анѓушев на денешната средба во Кавадарци. Игор Мицев, раководител на сектор за правни работи во Кожувчанка, рече дека како компанија

Read More

Анѓушев: Над 40 милиони евра за поддршка на компаниите 

Над 40 милиони евра за поддршка на компаниите се планирани за следната година, најави денеска од Кавадарци вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. На работната средба на Регионалната стопанска комора

Read More

Светска банка:Прогесивното оданочување ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста

 Светска банка го поддржува воведувањето прогресивно оданочување и смета дека тоа ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста. Во анализата „Прогресивност и еднаквост во оданочувањето на личните приходи“

Read More

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува

Read More

Дополнетиот ребаланс на Буџетот од денеска на пленарна седница

 Собранието на Република Македонија денеска треба да ја почне расправата по дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот за 2018 година, што Владата го усвои на 5-ти овој месец вклучувајќи ги осумте

Read More

ВИДЕО: Данокот на кириите се зголемува од 10% на 15%

Ќе плаќаат ли граѓаните поскапи кирии, со даночната реформа на Владата ?! Освен зголемувањето на персоналецот за плати над 90 илјади денари, во државната каса повеќе пари ќе се собираат

Read More

Тевдовски: Имаме доволно аргументи да не го одложиме прогресивниот данок

Најекспониран во јавноста од сите владини функционери оваа недела сигурно е министерот за финансии, Драган Тевдовски, веројатно очекувано, откако во саботата на прес-конференција најави даночни реформи, со кои досегашниот рамен

Read More

Нови 10 милиони евра за малите и средни претпријатија од ЕБОР

Десет милиони евра од Европската банка за обнова и развој ќе бидат достапни за кредитирање на малите и средните претпријатија во Македонија преку Шпаркасе банка, која е втора македонска банка

Read More

Автоматска селекција за контрола на даночните обврзници почнува од 1 јануари

 Од 1 јануари следната година Управата за јавни приходи електронски ќе ги селектира даночните обврзници кај кои ќе се врши контрола. Селекцијата ќе ја врши системот за проценка на ризик

Read More

Новиот даночен систем, радикална промена или многу врева за ништо – анализа во Студио 1 со Бранимир Јовановиќ, Марјан Петревски и Павле Гацов

Новиот пакет на даночни мерки ја зовре и економската сцена во државава. Бизнисите особено реагираат на зголемувањето на ДДВ-то и промената од пропорционален на прогресивен данок. За ова во отвореното

Read More

Заев: Прогресивното оданочување е за најбогатиот 1%, во тоа не влегуваат младите ИТ-стручњаци и инженери, па ниту премиерската плата

Иницијативата за воведување прогресивен данок е исклучително добра, фер и праведна и ќе гарантира фер и праведно општество за сите, оцени денеска премиерот Зоран Заев. Според него, оваа иницијатива ќе

Read More
view more articles

Актуелно