back to homepage

Мозаик

Килограмот веќе нема да биде „килограм“

16 ноември 2018 Хина – Загреб По долгогодишното чување на металниот цилиндар во сеф во близина на Париз, кој служи како светска референца за единица маса, научниците сега сакаат да

Read More

Фејсбук ја открива вашата емоционална состојба и нивото на интелигенција

Според ново истражување на Универзитетот Кембриџ, социјалните мрежи откриваат многу повеќе отколку што посакуваме, како на пример, нашата интелигенција, емоционалност и моментната емотивна состојба. Што е тоа што нѐ издава и

Read More

Љубителите на фантастика се најдобри љубовници

Љубителите на филмските жанрови фантастика и научна фантастика, се најголеми реалисти во поглед на љубовта, сексот и врските, посочува ново истражување на Универзитетот Оклахома. Во студијата учествувале 404 возрасни лица, кои

Read More

Трансформација за 30 дена: Купуваше облека XXXL, а потоа одеднаш се појави во фустан величина S…

За тоа како е можно целосно да се смени физичкиот изглед ќе ни каже Елена Малинова. Таа успеа да изгуби дури 44 килограми и потполно да ги шокира сите кои

Read More

ГАЛЕРИЈА: Прага од нова перспектива со неверојатни фотографии од дрон

Патувачкиот фотограф Алан Брутеник сака да ги користи неговите способности како пилот на дрон за да истражува разни градови ширум светот. Алан го минува своето време во Лондон и Прага, па не

Read More

(ВИДЕО) Музејот на најгрозната и најсмрдливата храна на светот

Во Малме отворен е музеј на најгрозната и најсмрдливата храна на светот. На влез во музејот ви даваат ќесичка, во случај да ви се слоши и да повратите. Од музејот

Read More

„Фолксваген“ планира производство на евтини електрични автомобили

На пазарот за електрични возила ќе станува сè поинтересно. Германскиот гигант „Фолксваген“ (VW) планира да конкурира на „Тесла“ со евтини електрични автомобили кои ќе ги произведува во Германија, за да

Read More

Исчезната тинејџерка пронајдена по трагите кои ги оставала

Татко и син пронашле девојка што се загубила во шумски предел близу градот Хејден, САД, благодарение на знакот „помош“ (HELP), што таа го напишала на патеката по која се движела.

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најлуксузните спа центри во светот

Би-би-си посвети репортажа на најекслузивните и естетски најдобро дизајнирани спа-центри. повеќе информации тука

Read More

Ќе се снима филм продолжение на „Breaking Bad“

Авторот на хит серијата „Breaking Bad“, Винс Гилиган планира филм продолжение на сагата, речиси пет години откако беше прикажана последната епизода од петтата сезона од шоуто, објави „Варајети“. Имено, неименуван

Read More

Основачот на интернетот: Време е Гугл и Фејсбук да бидат уништени

Основачот  на интернетот Тим Бернерс-Ли смета дека кога-тогаш мора да биде урнат монополот на технолошките гиганти Гугл и Фејсбук. – Неприкосновеноста на Гугл и Фејсбук е поголема од онаа на

Read More

Филмот за Фреди Меркјури во првата недела заработи 122 милиона долари

Биографскиот филм за Фреди Меркјури и рок-групата Квин – „Боемска рапсодија” во првата недела од прикажувањето заработи 50 милиони долари во кината во САД и во Канада, и уште 72,5

Read More

Kако изгледаат утринските кафиња во различни држави?

Секое утро, милиони луѓе ширум светот го започнуваат својот ден со шолја кафе. Но, скоро секоја држава и култура има свој уникатен начин на подготовка. Направивме мало истражување и одбравме

Read More

Без мака – совладај странски јазик за 2 недели со оваа чудесна метода

Полиглотот Аaрон Стоун, кој течно зборува 23 јазици, ја претставува на Македонците својата славна 2-неделна формула за учење јазик. Таа овозможува за краток временски период да го совладате материјалот кој

Read More

Хрвати oдгледувале марихуана во мински полиња

Славонско-пожешката полиција завршила криминална истрага против тројца Хрвати од Пакрац и Липик, кои се сомничат дека произведувале канабис на мински полиња. Според извештајот, тие одгледале повеќе од 200 стебла канабис

Read More