back to homepage

Мозаик

Некои деца почнуваат да ги покажуваат знаците на аутизам дури на возраст од 5 години

(…) Кај таа група на деца некои благи симптоми можат да се појават веќе на возраст од три години, но сѐ уште поминуваат недијагностицирано затоа што не се поклопуваат со

Read More

Активисти бараат промена на името на виното Цвајгелт

Австриски активисти бараат промена на името на познатото австриско црно вино, кое е наречено по човекот што го создал Фридрих Цвајгелт (Friedrich Zweigelt), кој бил „страстен нацист“. Виното Цвајгелт било

Read More

Инстаграм воведе и гласовни пораки

Пет години откако Фејсбук месинџер го „ископира“ Ватсап“ и лансираше гласовни пораки, сега таа опција ја нуди и Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук. Корисниците сега можат да го

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најдобрите фотографии од изминатава година според National Geographic (втор дел)

Најдобрите фотографии од изминатава година според National Geographic  

Read More

Истражувањето потврди: Сопствениците на кучиња се посреќни и имуни на депресија

Сопствениците на кучиња се поотпорни на кардиоваскуларни заболувања, а поседувањето на  таков миленик е добро за здравјето и расположението, открива неодамнешно истражување спроведено во Шведска. Во истражувањето учествувале речиси четири

Read More

Трансформација за 30 дена: Купуваше облека XXXL, а потоа одеднаш се појави во фустан величина S…

За тоа како е можно целосно да се смени физичкиот изглед ќе ни каже Елена Малинова. Таа успеа да изгуби дури 44 килограми и потполно да ги шокира сите кои

Read More

(ВИДЕО) Библиотеката на запалените книги и човекот кој ги спаси

Џорџ П. Салцман од 1976-та година тргнал во потрага по забранетите книги – останати изданија од наслови кои нацистите ги процениле за „не-германска“ литература чија содржина не била во дослух

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најдобрите фотографии од изминатава година според National Geographic (прв дел)

Погледнете ги најдобрите фотографии од изминатава година според National Geographic. 1. Гепард брка малечка газела 2. Крокодил лови гнуа     3. Рибар спасува момче од давење 4. Торнадо 5. Студентите

Read More

Deja vu го отвора најголемиот затворен детски парк во Македонија

Драги пријатели, Ве покануваме да бидете дел од ова големо отварање на застаклениот и затоплен детски парк кој е предизвик за најмалите и најмилите! Паркот кој поседува игри со најнова

Read More

Финска за 101-от роденден си подари библиотека од 98 милиони евра со роботи-библиотекари

Библиотека вредна 98 милиони евра и роботи – библиотекари доби Финска за 101. роденден. Зградата е огромна структура од дрво и стакло, а се наоѓа на видно место во центарот

Read More

Најстарата птица во светот на 68 години снесе јајце

Висдом (Wisdom) е женски лејсан албатрос и официјално е најстарата птица во светот. Таа има најмалку 68 години и годишно минува по десетици илјади километри. Она што за многумина е

Read More

Компанијата Завар прослави 30 години иновативност

Соопштение на Завар: Завар, компанијата специјализирана за заварување, процесна опрема, иновативен дизајн на грејни тела и ентериери од метал, одбележа 30 години постоење. Компанијата се раѓа од мала семејна инцијатива

Read More

Стогодишен милијардер сè уште секој ден доаѓа на работа

Најстариот милијардер во светот Чанг Јун Чунг од Сингапур има 100 години, но секој ден оди на работа, бидејќи, како што вели дома му било многу здодевно. Иако ја предаде

Read More

Писмо на Ајнштајн, во кое го негира постоењето на бог продадено за 2,9 милиони долари 

Писмото од 1954 година во кое Алберт Ајнштајн тврди дека  Бог е „производ на човековата слабост“ и во кое зборува за својот еврејски идентитет продадено е на аукција за речиси

Read More

„Таен Дедо Мраз“ плати долгови на луѓе кои зеле стока на вересија

– „Таен Дедо Мраз“ ги разубаве празниците на стотици купувачи во американското гратче Кенет Сквер, во близина на Филаделфија, откако ги плати нивните долгови, направени кога земаат стока на вересија.

Read More