back to homepage

Македонија

(ВИДЕО) ДИК: До 13 часот гласале 345.364 гласачи или 19,89%

На сите гласачки места од 7 часот гласањето тече непрекинато и без проблеми. Само во едно гласачко место во Студеничани не се гласа, информираат од ДИК. Излезноста до 13 часот

Read More

МВР: Регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека до овој момент се регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче, а нема регистрирано нарушување на јавниот ред и мир во текот на

Read More

ОЈО: Возачот од Куманово кој удри во полицајци бил пијан

Надлежен јавен обвинител заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи изврши увид на местото каде синоќа се случи тешка сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице,

Read More

Амбасадата на САД со 25 тимови го набљудува изборниот процес

Амбасадата на САД има вкупно 25 тимови што го набљудуваат изборниот процес низ земјата. За ова информира Микаела Швајзер-Блум, в.д. амбасадор во Амбасадата на САД во нашата држава, денеска пред ОУ „Кочо

Read More

Излезноста до 10 часот пониска од претходните претседателски избори, повисока од референдумот

Излезноста на денешното гласање на претседателските избори до 10 часот е пониска за речиси три проценти доколку истата се спореди со бројката од претходните избори за претседател, кои се одржаа

Read More

До обвинителствата нема пријави за нерегуларности на избирачкиот процес

До Јавното обвинителство засега не е пристигната ниту една пријава за нерегуларности на гласачкиот процес. Како што соопшти претседателот на Комисијата за следење евентуални противправности, Џељаљ Бајрами, пријава нема ниту од

Read More

До 13 часот излезеноста во Општина Кичево 13 проценти

Во Општина Кичево излезеноста е во рамки на просекот од претходните изборни процеси што се одвивале на територијата на оваа општина. Во оваа општина излезеноста е 13 проценти. -Во нашата

Read More

Меѓу општините од Тиквешијата, во Демир Капија е најголем одѕивот до 13 часот

Во Кавадарци до 13 часот гласале 27.9 отсто од запишаните избирачи, во Неготино 29,02, во Росоман 24,8 и во Демир Капија 32,75 проценти од граѓаните со право на глас. Вака

Read More

Во Дебар излезноста од 18 отсто, во Центар Жупа шест отсто

Се зголемува процентот на излезност во општините Дебар и Центар Жупа.  Според претседателката на ОИК – Дебар, Елмира Бакали до 13.00 часот правото на глас го оствариле 3.259 лица или

Read More

Најголема излезност во Ново Село во Струмичко-Радовишкиот регион

 До 13 часот најгoлема излезност на гласачите во Струмичко-Радовишкиот регион е забележана во општина Ново Село со 21 отсто и за претседателските и за предвремените избори за градоначалник од вкупно

Read More

ДИК: Обработени 98,6 отсто од податоците, гласале 6,26 отсто

Според податоците од Државната изборна комисија поставени на веб страницата, излезноста до 10 часот во обработени 98,60 отсто од гласачките места е 6,26 отсто, односно гласале 111.554 гласачи. Највисока излезност има

Read More

Хакерски напад на сајтот на избирачкиот список? – ДИК демантира, МВР ќе истражува и ќе излезе со официјален став

Дата база со преку еден милион имиња, адреси и останати податоци за гласачите се продава на интернет, а истата се рекламира на руски сајт за, како што се вели,  „хакерски

Read More

(Видео) МОСТ: На едно гласачко место во Студеничани денес нема да се спроведува гласање

МОСТ ги демантира информациите кои се појавија во медиумите дека на првата прес-конференција одржана во 9:00 часот било известено за прекин на гласање поради неработење на УВ ламба и за

Read More

ОБСЕ: Изборниот процес досега се одвива без проблеми

ОБСЕ го следи изборниот процес со 250 набљудувачи распоредени низ целата земја, а процесот досега се одвива без проблеми, информира Серејн Мауборн, специјалниот координатор на ОБСЕ денеска пред избирачкото место

Read More

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 10 часот – 6,08 проценти

Државната изборна комисија на својата прва прес конференција објави дека до 10 часот излезноста на гласачките места е 6,08%. Најголем одзив е регистриран во Прилеп, 11 отсто, додека најнизок во

Read More