back to homepage

Македонија

Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика сушта и вистинска пролет – детали на Славчо Попоски

Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето

Read More

„Пелистерка“ го предложи Миле Зечевиќ, советникот на Заев, за член на Надзорен одбор во Стопанска Банка Битола

Адвокатот и советникот на премиерот Миле Зечевиќ е предложен за независен член на Надзорниот одбор на Стопанска банка Битола на наредното Собрание на акционери што ќе се одржи на 13

Read More

Раскол во Левица: Савески и Апасиев во кавга – кој правел обид, а кој спречил обид за пуч?!

Раскол во Левица. Во 1:51 по полноќ партијата преку својата Фејсбук страница објави дека во нивните редови е спречен пуч. „Упатуваме јавен демант за лажната вест која се прошири по

Read More

Пожарникарите пристигнале околу 40 минути по превртувањето на автобусот

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова дебата во емисијата „360 Степени“ на Алсат го потврди Драги Тарчуговски од Центарот

Read More

СДСМ: Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ е најобична фарса, Мицкоски сам го одбра неговиот кандидат, денеска е само официјализација

Скопје, 16 февруари 2019 Денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ е најобична фарса. Антизападниот Христијан Мицкоски сам го одбира неговиот кандидат или кандидатка. Денеска е само официјализацијата. Тоа го потврдуваат и информациите

Read More

Интервју со Фуере: ЕПП придонесува кон поткопување на довербата меѓу Скопје и Атина

Интервју со поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија После толку години ангажман во и за Македонија, претпоставувам дека ве радува решавањето на спорот со Грција… Најголемата лекција е лидерството и

Read More

Тевдовски: Временско ограничување за издавање сторна сметка кај угостителите и обложувалниците за спречување злоупотреби

Угостителите и обложувалниците ќе имаат временско ограничување за издавање сторна сметка. Ова е новина во измени на Законот за готовински плаќања што е во собраниска постапка, а ги најавува министерот

Read More

СДСМ: За првпат наш министер за одбрана седна на масата во Алијансата, на состанок на Северноатланскиот совет, ние сме НАТО!

Скопје, 16 февруари 2019 За првпат во историјата, наш министер за одбрана седна на масата на Алијансата. Министерката Радмила Шекеринска учествуваше на состанокот на министри за одбрана на Северноатлантскиот совет

Read More

Електричното Фиќо, пример за соработка меѓу проект финансиран од ФИТР и странски инвеститор

Презентацијата на првиот македонски електричен автомобил создаден од ББ Класик карс е пример за одлична соработка помеѓу проект што е финансиран од Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) и

Read More

Реформи на безбедносните служби – разговор во Студио 1 со Горан Митевски

Гостин во вечерашото Студио 1 кај уредничката Јадранка Костова беше Горан Митевски, поранешен директор на УБК во периодот од 1999 до 2001 година и од 2001 до 2002 директор на

Read More

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Струга ќе избира кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Вкупно 551 делегат ќе избираат

Read More

Наградата „Евалд Фон Клајст“ за премиерите Заев и Ципрас денеска во Минхен

 На премиерите на Република Северна Македонија и на Република Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска во Минхен ќе им биде врачена наградата „Евалд Фон Клајст“. Планирано е врачувањето на

Read More

Денеска сончево со мала облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус еден до два степени, а дневната

Read More

 (ФОТО) 100.000 километри на велосипед!?

Брачна двојка од Велика Британија, која на репортерот на Либертас му кажа дека тука “не дошле поради публицитет” и замолија да им се зачува анонимноста, македонскиот туристички бисер – Охрид,

Read More

(ВИДЕО) 360˚ Патувавме со „Дурмо Турс“ од Скопје до Гостивар во 16:15 часот еден ден по трагедијата – автобусот скоро празен, многу љубопитни погледи по пат

Еден ден по трагичниот настан екипа на „360 Степени“ реши да ја поминеме рутата на кобната линија на Дурмо Турс, која од Скопје кон Гостивар вообичаено стартува во 16 часот

Read More
view more articles

Актуелно