back to homepage

Култура

По средбата на Заев со Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура

 По средбата на премиерот Зоран Заев со министерот за култура Асаф Адеми ќе се знае дали ќе се поништи дел од конкурсот на Министерството за култура кој наиде на реакции

Read More

„Уа шнајдери!“ – герила акција како револт од субвенциите за култура

Нова герила-кација во центарот на Скопје. Поставена е огромна ножица на почетокот на булеварот Партизански одреди, на која пишува „Уа, шнајдери“, јавува Макфакс. Под ножицата, која е симболички протест за распределбата

Read More

Сакај го соседот свој како што се сакаш себеси – предавање на Аленка Зупанчиќ во МСУ

Вечерва во Музејот на современа уметност Скопје, во 19 часот, како дел од Програмата на Критичко преиспитување на правото јавно предавање ќе одржи проф. Аленка Зупанчиќ, со наслов Сакај го соседот

Read More

MKЦ: Ќе ги обжалиме одлуките за проектите за кои не сме задоволни од резултатите во Годишната програма

Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски уметници, за целата програма и

Read More

(ВИДЕО) МКЦ: Концерти на Лиса Џерард и Џим Џармуш. Синедејс со уште поцврста програма…

Младинскиот културен центар ја објави годишната програма за 2019, најавувајќи дека имаат потврдено гостувања на еминентни артисти и дека само во првиот квартал од годинава се планирани над 40 настапи

Read More

Фотографија на денот: Актерот Благој Веселинов од филмот „Исцелител“ награден на Берлиналето

Македонскиот актер Благој Веселинов доби награда за најдобар млад актер вчеравечер на Берлинскиот филмски фестивал (Берлинале). Покрај Веселинов, кој стана познат по улогата во филмот „Исцелител“, наградата ја добија уште 9

Read More

Сè уште се разгледуваат музичките апликации, кај драмските и визуелните немало пропусти

За Фестивалот за деца „Златно славејче“ кој не доби буџет за 2019 година, сепак ќе има поддршка, затоа што комисијата превидела дека доставил изјава за простор за одржување на настанот.

Read More

Берлинале: Прекрасната Зорица Нушева е кандидат за Златна мечка, германските медиуми со позитивни коментари

Првиот филм од Македонија кој се појавува во официјална конкуренција на престижното Берлинале, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“, жнее позитивни критики. Зорица Нушева се споменува како фаворит за Златна

Read More

Советникот на министерот за култура: Со таа злоба најдалеку можете до Лесковац да одите!

Советникот на министерот за култура Асаф Адемир, Висар Вишка, застана во одбрана на министерот, откако целата јавност се крена на нозе по распределбата на финансиските средства за концерти. Голем од

Read More

Светска премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во Берлин

  Македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ во режија на Теона Стругар Митевска денеска ќе ја има својата светска премиера на 69. издание на Берлинскиот филмски фестивал. Филмот

Read More

Сакај го соседот свој како што се сакаш себеси – предавање во Музеј на современата уметност

На 13-ти февруари (среда), во кино-салата во Музеј на современата уметност Скопје / Museum of Contemporary Art Skopje, со почеток од 19.00 часот, проф. Аленка Зупанчиќ ќе одржи јавно предавање

Read More

Зоја Бузалкова со отворено писмо даде оставка од Советот за култура

МНОГУ ЛИЧНО (По повод резултатите од Конкурсот за годишната програма за проекти од национален интерес во културата) Да си скромен (а тоа поинаку се нарекува и – „да си будала“)

Read More

Скопскиот џез-фестивал, Оф-фест, Викендот на гордоста без поддршка од министерство. Има за Македонската фризерска асоцијација

Со Годишната програма на Министерството за култура која беше објавена утрово укинати се финансирањата на бројни музички манифестации додека непознати лица и фирми добиваат огромни средства од буџетот, сосема несоодветно

Read More

Берлиналето годинава во знак на женското творештво

Меѓународниот филмски фестивал во Берлин беше отворен синоќа со филмот на данската режисерка Лоне Шерфиг – „Љубезноста на странците“. За главната награда Златна мечка се натпреваруваат 17 филма. Француската глумица

Read More

Британските власти постхумно му се извинија на Орвел

Британскиот совет постхумно му се извини на англискиот писател Џорџ Орвел за отфрлање на неговиот есеј „Во одбрана на англиската кујна“ во 1946 година, поради „загриженост дека написот не е

Read More
view more articles

Актуелно