back to homepage

Култура

Шоукејс Синема: „Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години

Според анкета на синџирот кино-сали Шоукејс, „Бегство од Шошенк“ е најдобар филм во последните 30 години, Том Хенкс е најдобар глумец, а Џуди Денч – најдобра глумица. Топ 3 листата

Read More

Славенка Дракулиќ на отворањето на четвртиот фестивал на европска литература BookStar 2018

Четвртото издание на фестивалот на европската литература BookStar 2018, ќе биде отворено на 13 ноември со промоција на збирката раскази „Невидлива жена и други раскази“, од една од највлијателните авторки

Read More

Во древноегипетска гробница пронајдена мумија на мачка

Во новооткриена древноегипетска гробница во местото Сакари, јужно од Каиро, е пронајдена мумија на мачка стара 4.000 години. Месноста е остаток од градот Мемфис кој 2000 години бил престолнина на

Read More

Македонскиот писател Петко Шипинкаровски добитник на  наградата „Аполон“

Македонскиот писател Петко Шипинкаровски е  овогодишен добитник на  наградата „Аполон“, која ја доделува градот Сремска Митровица. Шипинкароски, истовремени, е прогласен и за почесен граѓанин на античкиот град Сирмиум на чии

Read More

Џез концерт на Женскиот младински хор при МКЦ вечер во рамки на „Синедејс“

Женскиот младински хор при МКЦ под раководство на маестро Сашо Татарчевски, денеска 11.11.2018 со почеток во 23.00ч во Денсинг салата на Младинскиот Културен Центар ќе одржи џез концерт насловен “JazzToVoice“.  Концертот е во

Read More

Работилници, предавања и филмски маркет на „Синедејс“

Покрај проекциите на повеќе од сто филма во неколку програми (cinedays.mk), 17.Фестивал на европскиот филм „Синедејс“ ќе има и богата придружна програма – работилници, предавања, филмски маркет. Во Младинскиот културен

Read More

(ВИДЕО) Мохганга – огромни кукли кои се дел од свадбите во Мексико

Во Сан Мигуел де Аљнде, Мексико, дел од свадбената церемонија се големи куклу, наречени мохиганга, дизајнирани да наликуваат како младоженецот и невестата кои стапуваат во брак, но понекогаш има и

Read More

Четири филма од раниот творечки период на Форман на „Синедејс“

 Во чест на познатиот чешки режисер Милош Форман, кој почина на 13 април годинава, филсмкиот фестивал „Синедејс“ во соработка со Амбасадата на Чешка и Чешкиот национален филмски архив ќе прикажат

Read More

12 факти за Саграда Фамилија, најпосетената атракција во Барселона

Најпозната црква во Барселона се гради веќе 135 години. Можеби најдоброто дело на познатиот архитект Антони Гауди поминало низ сè, но изградбата конечно е при крај. Бидејќи проектот се протега

Read More

Почнува 17. „Синедејс“

Во кино „Фросина“ вечер од 21 часот ќе почне 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“, а од 22 часот во „Милениум“ ќе биде прикажан „Среќниот принц“.

Read More

Сакал да скрши споменик во Сплит, ама споменикот му скршил нога

Маж во Сплит ја урнал бистата на народниот херој, партизанот Раде Кончар. Меѓутоа, постаментот заедно со бистата му паднале на нозете. Со тешки повреди, тој бил пренесен во болница, каде

Read More

Признание „Европско културно наследство“ за Лидија Димковска

Писателката Лидија Димковска за расказот „Кога заминав од Карл Либкнехт“ доби специјално признание „Европско културно наследство“, на кое ЕУ му ја посвети 2018 година. Наградата ѝ беше врачена вчера во Виена на свеченост  по

Read More

Се препокрива родната куќа на Блаже Конески во Небрегово

 Родната куќа – спомен-музеј на основоположникот на современиот македонски јазик и литература Блаже Конески во неговото Небрегово интензивно се препокрива. Проектот на прилепскиот Завод и музеј вреден околу еден милион

Read More

Прото-ренесансен сликар го скрил сатаната во фреска во базилика, и тоа седум века останало тајна

Кога ќе погледнете кон таванот на базиликата „Свети Франциско“ во гратчето Асизи во Италија, сигурно не очекувате да го видите лицето на ѓаволот. Сепак, во фреската на куполата на црквата

Read More

Идејно рушење на споменикот на Туѓман

Хрватскиот концептуален уметник Синиша Лабровиќ, кој во октомври со семејството се отсели во Германија, на актуелното 40. издание на Сплитскиот ликовен салон изложи дело во кое предлага споменикот на Фрањо

Read More
view more articles

Актуелно