back to homepage

Актуелно

(ВИДЕО) Целосното интервју со премиерот Зоран Заев во „360 Степени“

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (16.11.2018 г.) – интервју со премиерот Зоран Заев: -кој е одговорен за бегството на Никола Груевски и дали некој ќе биде

Read More

Заев: Јас кажувам дека Груевски ќе биде вратен

Премиерот Зоран Заев во интервјуто на телевизија Алсат М рече дека тој е сигурен дека Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија. -Ако се утврди одговорност, ќе понесе одговорност кој

Read More

(ВИДЕО) Унгарските полицајци од Интерпол не би го уапсиле Груевски – разговор на екипата на 1ТВ со новинарот Ердели

Екипата на 1ТВ е во една од новинарските редакции во Будимпешта, каде што новинарката Кристина Атовска разговара со нејзиниот колега Петар Ердели. Г. Ердели, што мислите за тоа дека Орбан

Read More

НОВА: Груевски во 2012 се одмарал на Сејшелите (видео)

Порталот Нова објави видео снимки добиена од анонимен дојавувач како илустрација за, како што се наведува во пораката, демагогијата на поранешниот премиер кој на јавноста и се претставуваше како скромен

Read More

Санкционирани редарите кои ја ја малтретираа жената кај Буњаковец

Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ на јавноста и се извини за нехуканото и грубо однесување на редарите од Секторот за инспекциски работи во општината. -Од мое име; и од име

Read More

Трајанов: Мора да ги искористиме сите дипломатски средства, па и протерување на амбасадор

Целокупниот безбедносен систем во државата е во колапс, тоа се должи и на партизација. МВР е надлежно да ја спроведе мерката одземање на пасош и да спречи да ја напушти државата. МВР

Read More

Трајанов предлага работна група да ја истражи улогата на МВР и судот

Поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов смета дека сега обврска на министерот Оливер Спасовски е да спроведе детална истрага за функционирањето на целокупниот систем во вакви случаи и да

Read More

(ВИДЕО) Моќна божиќна реклама е забранета во Исланд, под изговор дека е „премногу политичка“

Оваа реклама, што оригинално била создадена како краток филм од Greenpeace, се фокусира на палминото масло и на опасностите за околината што настануваат како резултат на сечење на шумите во

Read More

Унгарија демантира, но се множат доказите за „случајот Груевски“

Најпознатиот истражувачки портал во Унгарија тврди дека Груевски во Будимпешта пристигнал од Белград со авион на олигарх близок на премиерот Орбан. Можно е и неговиот Фејсбук статус од вторникот да

Read More

Приватниот авион на Орбан летал кон Белград ден пред Груевски да побара азил

Луксузниот приватен авион што го користи унгарската владејачка и бизнис елита, беше лоциран во Виена од крајот на октомври. Авионот регистриран како OE-LEM, по неколку недели стоење на едно место,

Read More

Светиот грал

Сте го гледале ли „Монти Пајтон и Светиот грал“? Кога Џон Клиз и другарчињата треба да поминат преку Мостот на смртта, а вештерот ги фрла сите во провалијата. Е па,

Read More

Иванов: Зошто ме следи УБК?

Кабинетот на претседателот на Република Македонија e згрозен од содржината на јавно објавеното решение за притвор на лицето Кирил Божиновски, каде се цитира идентична службена белешка на УБК, како и

Read More

Екипата на 1ТВ во Будимпешта разговараше со универзитетски професори за врските Груевски-Орбан

Новинарската екипа на 1ТВ, на Универзитетот во Будимпешта разговараше со професори по право за пријателството меѓу Никола Груевски и Виктор Орбан и за нивните бизнис врски, но и за операцијата

Read More

Заев најавува корекција на амандманот за дијаспората во Уставот

Премиерот Зоран Заев во интервју за „360 степени“ најави можни корекции на нацрт-амандманите на Уставот предложени од Владата. По реакциите на дел од партиите на Албанците, но и од Грција,

Read More

Кабинетот на Орбан: Ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски да излезе од Македонија

Од кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан реагираат дека ниту унгарската држава, ниту унгарските власти му помогнале на Никола Груевски. Спротивно на претпоставките и на лажните вести кои беа објавени

Read More