back to homepage

Актуелно

(ВИДЕО) Меџити во Студио 1: ДУИ целосно застанува зад Стево Пендаровски и негов избор за претседател на државата

Шефот на изборниот штаб на ДУИ Изет Меџити, во отвореното Студио 1 изјави дека неговата партија целосно застанува зад кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател. -Ова беше предизвик, имавме пред

Read More

Муслиманското движење за реформи во ИВЗ: Не сме дел од сценаријата кои срамно се „спроведуваат“

По денешните случувања во ИВЗ, вечерва со реакција се јави Муслиманското движење за реформи во ИВЗ. Во текстот се наведува: Длабоко сме револтирани од неколку обиди на одредени сомнителни структури,

Read More

Институцијата Претседател на Државата мора да биде над ВЛАДИТЕ и партиските коњуктури

Грешиме кога повторно изборот на Претседателот/ката на Државата го поврзуме со Владата притоа велејќи дека тие што се задоволни од успесите на Владата ќе гласат за Професорот Пендаровски а тие

Read More

Ивановска: Владата требаше да ја одложи исплатата на лозарите и на тутунарите по изборите

Околу 15 приговори доставила опозициската партија до Антикорупоциската комисија за злоупотреби во текот на изборна кампања, а претставки има и од граѓаните. Дел од приговорите на опозицијата се прифатени и

Read More

Мицкоски во Кисела Вода: ВМРО-ДПМНЕ на чекор од победа на претседателските избори

Скопје, 23 април 2019 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски вечерва го посети Општиснкиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на Кисела Вода, каде што размени мислења со членовите и симпатизерите на партијата.

Read More

МВР: Не се мешаме во внатрешните работи на ИВЗ, реагиравме по пријави од двете страни, но немаше нарушување на јавниот ред и мир

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека по добиени две пријави (и од едната и од другата страна), полициски службеници денеска се упатија во седиштето на Исламската верска заедница

Read More

(ВИДЕО) Реисот Реџепи за судијката: Слушнав дека има здравствени проблеми, нека почине, не ја жалам

Во своето обраќање вечерва се уште актуелниот поглавар на Исламската верска заедница Сулејман Реџепи за судијката која ја донела одлуката Бузаку да биде нов поглавар, смета дека одлуката е против

Read More

ДУИ: Изразуваме целосно незадоволство од начинот на кој одредени структури извршија упад во работата на ИВЗ

Демократската унија за интеграција изразува целосно незадоволство од начинот на кој одредени структури вечерва извршија упад во работата на Исламската верска заедница. „Република Северна Македонија е секуларна држава, и независноста

Read More

(Видео) Заев: Паднавме од оние кои станаа од големото добро утро, а не знаат ни добар ден да кажат, но пораката ја примивме и ќе има промени

-Ако беше добра опозицијата ќе напредуваше во бројот на гласови но тие паднаа надолу, порача премиерот Заев на трибината во Тетово. Претседателот на СДСМ се осврна и на падот на

Read More

Силјановска: Мора да ставиме крај на просечноста во политиката

Мора да ставиме крај на просечноста во политиката оти нашиот живот веќе зависи од политичките одлуки. Се ова што се случуваше изминатите 30 години кога се клонираа луѓето, како киборзи

Read More

Заев: 30 години се бориме за НАТО и ЕУ, нема да дозволиме Силјановска да ја уништи таа борба и да дава аболиции

„ 30 години се бориме за НАТО и ЕУ и нема да дозволиме Силјановска да ја уништи таа борба и да дава аболиции“ порача Заев на вечерашната трибина во Тетово.

Read More

Заев од Тетово: Силјановска нема одговори што ќе прави со Рамковниот договор, договорот од Преспа, договорот од Бугарија и со кревкото единство

Премиерот на Република Северна Македонија и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за Претседател на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски рече дека кандидатката на ВМРО ДПМНЕ,

Read More

Заев: Силјановска збор не кажа кога се затвораше А1 телевизија, а вели дека се залага за правда

Премиерот на Република Северна Македонија и Претседател на СДСМ, Зоран Заев вечерва во Тетово се обрати на граѓанска трибина и даде поддршка за концептот  за кој рече дека обединува наспроти

Read More

Пендаровски од Тетово: Доста беа 30 години транзиции, режим и фамилија, Силјановска враќа во раните 90-ти години

Кандидатот за Претседател на Република Северна Македонија на коалицијата Заедно Напред, Стево Пендаровски денеска на граѓанска трибина во Тетово рече дека коцептот на опозиционата ВМРО ДПМНЕ и нивната кандидатка Гордана

Read More

Ѓузелов: Не знам дали Заев има моќ да ги смени работите од корен, ограничени се можностите за „чистка“

Гостин во Централниот Дневник на 1ТВ беше Борјан Ѓузелов, докторант во Лондон на тема реформи во судството и на правосудните органи, кој зборуваше за претседателската кампања, како и за најавената

Read More
view more articles

Актуелно