Баерн ја „торпедира“ Борусија и се искачи на врвот на табелата во Бундеслигата

Баерн ја „торпедира“ Борусија и се искачи на врвот на табелата во Бундеслигата
6.04.19   20:46

Прочитано : 206

Print This Article

 

Фудбалерите на Баерн Минхен убедливо со 5:0 ја победија Борусија во натпреварот од 28. коло на шампионатот во Германија.

Стрелци на головите за Баварците беа Хумелс, Роберт Левандовски (два), Мартинез и Гнабри.

По овој триумф Баерн токму од Борусија го презеде врвот на табелата во Бундеслигата.

Резултати на другите саботни натпревари од 28. коло:

Баер Леверкузен – Лајпциг 2:4
Херта – Фортуна Дизледорф 1:2
Шалке – Ајнтрахт Франкфурт 1:2
Штутгарт – Нирнберг 1:1
Волфсбург – Хановер 3:1.

Табела: Баерн 64 бода, Борусија Дортмунд 63, Лајпциг 55, Ајнтрахт Франкфурт 52,…

  Категории: