Авион принудно слета во поле откако птици влетале во моторите (видео)

Авион принудно слета во поле откако птици влетале во моторите (видео)
15.08.19   10:33

Прочитано : 260

Print This Article

Руски патнички авион принудно слета во поле во близина на аеродромот Жуковски набрзо по полетувањето од Москва откако птици удриле во моторите на леталото, соопшти авиокомпанијата „Урал Ерлајнс“.

Никој од 234 патници и членови на екипажот не се повредени.

Според соопштението од „Урал Ерлајнс“ авионот полетал од Москва за Симферопол кога птици улетале во двата мотора, по што се изгаснале, а авионот слетал еден километар од пистата.

Директорот на „Урал Ерлајнс“, Сергеј Скуратов наведе дека слетувањето било адекватно, а авионот не бил зафатен од оган, а патниците се евакуирани.

На лице место се испратени 20 екипи на итната помош, а ангажирани се и два хеликоптера.

  Категории:
view more articles

Актуелно