back to homepage

Posts From admin

МОСТ: Забележани неправилности во Центар и во Прилеп

На најновата прес-конференција, МОСТ истакна дека забележала две неправилности во избирачкиот процес, но во целина констатираше дека немало посериозни неправилности и гласањето се одвива во најдобар ред. „Според потврдените информации,

Read More

Министер за одбрана на Шри Ланка: Експлозиите се терористички напад

Министерот за одбрана на Шри Ланка, Руван Виџевардене изјави дека денешната серија експлозии врз хотели и цркви се терористички напад. Министерот на прес-конференција истакна дека без разлика кој ги извршил

Read More

Во Охрид до 13 часот гласале 26,2 отсто од граѓаните со право на глас

Од запишаните 52 273 односно 52 193 граѓани на Охрид со право на глас, до 13 часот на гласање излегле 13 698 граѓани или во проценти 26,2 отсто, соопшти претседателот

Read More

На Скопје Филм Фестивал претставени новите кратки македонски филмови

Во рамки на програмата Македонска продукција на 22. Издание на Скопје филм фестивал, синоќа беа прикажани три краткометражни филмови од најновата македонска продукција. „Неонски срца“ во режија на Ана Јакимска,

Read More

(ВИДЕО) ДИК: До 13 часот гласале 345.364 гласачи или 19,89%

На сите гласачки места од 7 часот гласањето тече непрекинато и без проблеми. Само во едно гласачко место во Студеничани не се гласа, информираат од ДИК. Излезноста до 13 часот

Read More

Кралицата Елизабета го слави 93. роденден

Британската кралица Елизабета Втора денеска го слави 93. роденден, што годинава се совпаѓа со Велигден по Грегоријанскиот календар. Таа присуствуваше на велигденската миса во капелата Свети Ѓорѓи во Виндзор, заедно

Read More

Во штипскиот регион излезност е 27,7 отсто до 13 часот

Во Штип до 13 часот на 77 избирачки места гласале вкупно 11.547 или излезноста е 27,7 отсто, информира претседателката на Општинската изборна комисија (ОИК)-Штип, Сенка Андреева. – До 13 часот

Read More

Речиси 11 отсто од запишаните гласачи во Гостивар излегле до 13 часот

Според информациите од Општинската изборна комисија Гостивар, до 13 часот на гласање на претседателските избори излегле 10,92 проценти (8.675) од вкупно  79.411 запишани гласачи. Претседателот на ОИК  Мустафа  Муслиу изјави

Read More

Излезеноста во Куманово до 13 часот е 18,83 проценти

До 13 часот излезеноста во Куманово е 18,83 проценти, во Липково, 5,43 а во Старо Нагоричане, 16,88 отсто. Гласањето во овие три општини, информираат општинските изборни комисии, се одвива тековно.

Read More

Одѕивот до 13 часот во Струга 12, во Ресен 19, а во Вевчани 30 проценти

Во општина Струга излезноста за претседателските избори до 13 часот е 12 отсто, во Ресен речиси 19, а во Вевчани 30 проценти, информираат претседатлите на општинските изборни комисии. Првиот човек

Read More

Паника во Минхен: Едно лице влегло в црква и извикувало „Алаху акбар“

Непознат маж денеска влезе во католичката црква Свети Павле во Минхен  и извикувал „Такбир“ (Алаху акбар), по што завладеала паника меѓу верниците. Луѓето почнале да бегаат од црквата бидејќи мислеле

Read More

Во Берово и Пехчево до 13.00 часот гласале 4.045 граѓани

Од вкупно евидентирани 10.879 лица со право на глас во Берово до 13:00 часот, гласале 2.798 граѓани. Како што соопшти Мишо Догазански, претседател на ОИК Берово гласањето се одвива мирно

Read More

Под 30 отсто одѕивот во Гевгелија, Валандово, Богданци и Дојран до 13 часот

Одѕивот на гласачите во општините од југоисточниот регион за Претседателските избори до 13 часот денеска се движи од 24 до околу 30 отсто, покажуваат извештаите од општинските изборни комисии. Во

Read More

Сообраќајка на автопатот Скопје-Велес, сообраќајот во прекин

Во прекин е сообраќајот на автопат Скопје-Велес од 13:15 часот денеска поради случена сообраќајна незгода на два километри после наплатна станица Петровец. Од АМСМ информираат дека сообраќајот се пренасочува по стариот

Read More

МВР: Регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче

Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека до овој момент се регистрирани два случаи на фотографирање гласачко ливче, а нема регистрирано нарушување на јавниот ред и мир во текот на

Read More