back to homepage

Posts From admin

Реинвентирање на Заев

Претседателските избори се клучот за иднината на Зоран Заев како премиер. На Заев му треба човек што ќе победи, а не човек што ќе произлезе од внатрепартиските рововски битки Страшната

Read More

На народот можеш да му направиш добро само ако работиш против него!

Во книгата “Јазикот на Третиот рајх”, Виктор Клемпетер, еврејски научник кој по некое чудо ја преживеал Втората светска војна, пишува дека нацизмот “ја опфаќал целата стварност преку зборови, идиоми и

Read More

15-та жртва од тешката автобуска несреќа: 39-годишен маж почина на КАРИЛ

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување – КАРИЛ во Скопје, утринава во 5 часот, почина уште еден од патниците кои настрадаа во сообраќајната незгода кај селото Ласкарци. Станува

Read More

Европа и Македонија ја зафаќа силен антициклон кој ќе предизвика сушта и вистинска пролет – детали на Славчо Попоски

Силен циклон над Атлантикот од денес па во следните денови како над целиот Европски Континент па така и кај нас ќе услови стабилно, суво и натпросечно топло време, односно времето

Read More

Кристијано со ново големо достигнување

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо запиша ново големо достигнување – гол плус асистенција во секој од неговите последни 3 натпревари во Серија А. Кристијано ова го направи по втор пат

Read More

Раскол во Левица: Савески и Апасиев во кавга – кој правел обид, а кој спречил обид за пуч?!

Раскол во Левица. Во 1:51 по полноќ партијата преку својата Фејсбук страница објави дека во нивните редови е спречен пуч. „Упатуваме јавен демант за лажната вест која се прошири по

Read More

Пожарникарите пристигнале околу 40 минути по превртувањето на автобусот

Пожарникарските екипи пристигнале на местото каде што се преврти автобусот кај Карпалак 40 минути по несреќата. Ова дебата во емисијата „360 Степени“ на Алсат го потврди Драги Тарчуговски од Центарот

Read More

Вардар против Веспрем во мечот на колото во Лигата на шампионите

Екипата на Вардар денеска од 17:30 часот во СЦ „Јане Сандански“ излегува против унгарски Веспрем во меч од 12 коло во Лигата на шампионите од групата „А“. „Црвено-црните“ се сигурен

Read More

СДСМ: Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ е најобична фарса, Мицкоски сам го одбра неговиот кандидат, денеска е само официјализација

Скопје, 16 февруари 2019 Денешната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ е најобична фарса. Антизападниот Христијан Мицкоски сам го одбира неговиот кандидат или кандидатка. Денеска е само официјализацијата. Тоа го потврдуваат и информациите

Read More

Интервју со Фуере: ЕПП придонесува кон поткопување на довербата меѓу Скопје и Атина

Интервју со поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија После толку години ангажман во и за Македонија, претпоставувам дека ве радува решавањето на спорот со Грција… Најголемата лекција е лидерството и

Read More

Трамп: Заслужувам Нобелова награда за мир

Американскиот претседател Доналд Трамп   изјави дека заслужува Нобелова награда за мир поради неговата политика кон Сирија и Северна Кореја, но, исто така, жали што веројатно нема да ја добие. „Му

Read More

Малер побара најмалку 19,5 години затвор за Пол Манафорт, екс шеф на изборниот штаб на Трамп

Американскиот специјален обвинител Роберт Малер кој раководи со истрагата за наводна руска вмешаност во претседателските избори во 2016 година, побара најмалку 19,5 години затвор за Пол Манафорт,  поранешен шеф на

Read More

Трамп за вонредната состојба: Сите знаат дека ѕидовите функционираат

Претседателот Доналд Трамп прогласи национална вонредна состојба на границата Мексико, во обид  да обезбеди повеќе пари за својот долг  ѕид, спроведувајќи широка интерпретација на неговите претседателски овластувања, што е сигурно

Read More

Судан остана без струја

Суданското Министерство за електрификација објави прекин на напојувањето со струја во целата држава, јави Ал Арабија. Техничари и инженери се обидуваат да ги поправат дефектите во системот за пренос на

Read More

Тевдовски: Временско ограничување за издавање сторна сметка кај угостителите и обложувалниците за спречување злоупотреби

Угостителите и обложувалниците ќе имаат временско ограничување за издавање сторна сметка. Ова е новина во измени на Законот за готовински плаќања што е во собраниска постапка, а ги најавува министерот

Read More
view more articles

Актуелно