Апсења од ведро небо

Апсења од ведро небо
9.08.18   21:09

Прочитано : 1,640

Print This Article

Ви пренесуваме дел од колумната на Слободанка Јовановска за „Независен“:

На власта ѝ се активираше алармот „разбуди се“. Неделава, кога сите министри буквално се одмораат, пресметките со злоупотребите и со криминалот не престануваат. Откако необјасниво долго не се преземаше ништо, за три дена најавена е смена на директорот на Бирото за јавна безбедност, покрената е постапка против ексградоначалниците Стевчо Јакимовски и Ивица Коневски, приведени се и вработени во Општина Карпош што учествувале во злоупотребите, одземено им е обезбедувањето на бившите функционери на ВМРО-ДПМНЕ, па и уапсени се борци на ИСИС, иако заслугата баш не е на македонска страна. Се активираа и МВР, и СЈО, и ОЈО, и финансиската полиција, а ДИК порача дека на референдумот во септември нема да си дели бонуси. Преку ноќ Македонија стана друга држава, а причина е веројатно анкетата за рејтингот на СДСМ и уште повеќе штетата што ја направија грантовите за иновација на вицепремиерот Кочо Анѓушев и на Цветанка Ласкова.

Иако јавноста ваквиот спектакуларен пристап во пресметката со злоупотребите го оцени како веќе видено однесување, т.е. демонстрирање на „ВМРО на најјако“, поради присуството на ТВ-камерите и моментот кога се отворија случаите, т.е. тогаш кога претставници на власта се инволвирани во афери, многумина во овој развој на настаните, колку и да трае, видоа појас за спасување на референдумот за договорот за името.

„Не сме сите исти, има отчетност и одговорност“, напиша вчера со исчистен образ член на СДСМ. До кога и за кого, сè уште е актуелно прашање.

Целата колумна на „Независен“ на следниот линк.

  Категории: